15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://wellmatt.com/blog 300 true

Gelişim Çağındaki Çocuklarda Ortopedik Yatak Seçimi

Ergenlik dönemindeki çocuklar, hızlı büyümeye karşı anormal duruş ve hareket patenleri geliştirme eğilimindedirler. Önüne geçilemediği takdirde bu durum, vücut mekaniğinde bozulmalara yol açmakta ve ileri yaşlar için geri dönüşü çok zor olan ağrılı bir sürecin başlangıcını oluşturmaktadır.

Gelişim döneminde, en hızlı büyümeler  kol ve bacak ile omurgada olmaktadır. Omurga ve bacakların her zamankinden fazla yük taşımaya başlaması çocuk için adaptasyonu zor bir durumdur. Buna ek olarak kas ve kemik büyümesinin de birbirine paralel olmaması çocuğun bu duruma adaptasyonunu güçleştirmektedir. Omurga bu durumdan biraz daha fazla etkilenebilmekte beraber omurgada başta skolyoz (omurganın yana eğriliği) olmak üzere kamburun çıkması ve bel çukurluğunun artmas gibi yapısal deformiteler gözlenebilmektedir. Her üç durumda ilerleyen zamanlarda ağrı, kas zayıflığı, kas kısalıkları, estetik görünüşün ve algının bozulmasıyla sonuçlanmakta, çocuğun ciddi ağrılar yaşamasına ve yaşam kalitesinin azalmasına yol açmaktadır.

Oldukça acı neticeleri olabilen bu bozuklukların, omurga sağlığını korumak adına birkaç basit tedbirle önlenebilmesi mümkündür. Bu tedbirlerin en basit ve en önemlisi çocuğun dik duruşunun, dik yürüyüşünün ve dik oturmasının sağlanabilmesidir. 

İkinci tedbir ise çocuklara çok ağır sırt çantaları taşıtılmamasıdır. Bir çocuğun taşıması gereken maksimum çanta ağırlığı, kendi vücut ağırlığının %10′ u kadardır.

Kullanılan ayakkabının çocuğun ayağını ayak bileği ve tabandan desteklemesi çok önemlidir. Bu yüzden çok büyük ayakkabıların tercih edilmemesi gerekir. Çocuklar spor ayakkabıyla ve uygun yüzeylerde spor yapmalıdır. Ayrıca bu yaşlarda ayak ve bacak kaslarının kuvvetlenmesi amacıyla sporun alışkanlık haline getirilmesi önem arz etmiştir. 

Unutulmamalıdır ki; ayağınızdaki bir problem diz, kalça, bel ve hatta sırt problemlerine yol açabilmektedir. Yukarıda bahsettiğimiz bu şikâyetlerden biri veya birkaçıyla karşılaşıldığında bir fizyoterapistten yardım alınması ve çocuğun en kısa zamanda rehabilitasyona başlaması gerekmektedir.

Bu durumlara engel olmak için en önemli şeylerden biri hatta ilki düzgün ve ortopedik bir yatak da yatılmasıdır. İyi bir yatakta çocuğumuzu yatırarak ona bedenen destek olabiliriz. Wellmatt Yatak fabrikası, ortopedik, vücudun rahatsızlığına cevap verecek bedensel sıkıntıları ortadan kaldıracak yataklar üreterek sağlıklı uykuyu sunar. Her yaşa ve her kiloya uygun yataklarımızdan birini uyku danışmanlarımız eşliğinde seçebilirsiniz. Çocuklar bizim geleceğimizdir. Onlara sağlıklı yaşam sunmalıyız.

Sizin İçin Seçtiklerimiz

Paylaş:
Önceki Yazı
Paket Yay ve Bonel Yaylı Yatakların Farkları
Sonraki Yazı
Visco Yatak Ve Lateks Yatak Arasındaki Farklar Neler?

0 Yorum

Yorum Yaz