15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://wellmatt.com/blog 300 true
Önceki Yazı
Uyku Ortamı İçin Gerekli Doğru Sıcaklık Ve Nem
Sonraki Yazı
Yatak Pedi Ya Da Şilteleri Nasıl Kullanabiliriz?

Visco Yataklar Çocuklar İçin Uygun Mudur?

Yeni doğan bir bebeğin omurga gelişimini en sağlıklı şekilde tamamlayabilmesi için, sert ve çok çukur oluşturmayan, omurgayı tam destekleyen bir yatakta yatırılması gerekir.

Yeni doğan yani 0-2 yaş bebeklerde, çok da sert olmayan ama yoğunluğu artırılmış sünger ya da Hindistan ceviz lifi, pamuk, lateks gibi malzemeler kullanılması önerilir. Yürümeye başlayıp hareketlenen bebek için ise yani 3 yaşından sonra daha yumuşak bir yatak seçilebilir.

3-6 yaş döneminde, kilosu artan çocuğa, vücuda basınç uygulamayacak sertliğe sahip, uykusunu rahat geçirtecek bir yumuşaklık hissi veren bir yatak uygun olacaktır. Yüksek oranda Visco katman içeren yataklar 3 yaşına kadar tercih edilmemelidir. Bu seçimin yerine ortopedik ve doğal lateks yatak, ya da organik yataklar tercihler arasında olmalıdır.

Bu yataklar, yaylı yatak ile sünger yatak karışımı, arada gibi bir üründür. Özellikle çocuklarda ve gençlerde, vücudu destekleyerek omurganın olması gereken eğriliğini uyurken de koruduğu için Visco yatak kesinlikle tavsiye edilir. Yani 3 yaş ve üzerindeki bütün herkes Visco yatak kullanabilir.

Visco yataklar, üst yüzeyinde kullanılan viskoelastik malzeme ile basınç azaltıcı özelliğe sahiptir. İçeriğindeki hafıza hücreleri, vücut ile temas ettiği anda ısı ve ağırlığa bağlı olarak hareketlenmeye başlar. Bu hareketlenme, yatak vücudun şekline ve yapısına göre ergonomik hale gelene kadar devam eder. Basınç azaltıcı etki sağlayan hafıza özelliği ile akıllı yatak olarak adlandırılır. Vücuda tam uyum sağlayan bu yataklar, vücut üzerindeki basıncı azaltarak sağlıklı kan dolaşımına zemin hazırlar. Yataktaki istenmeyen dönme hareketlerini azaltır ve uyku kalitesini arttırır. Sabah kalkıldığında aşırı yorgunluk ve ağrılara sebep olan olumsuz etkileri büyük oranda azaltabilmesi nedeniyle tıp doktorlarınca tavsiye edilen bir yataktır.

Sizin İçin Seçtiklerimiz

Paylaş:
Önceki Yazı
Uyku Ortamı İçin Gerekli Doğru Sıcaklık Ve Nem
Sonraki Yazı
Yatak Pedi Ya Da Şilteleri Nasıl Kullanabiliriz?

0 Yorum

Yorum Yaz