15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://wellmatt.com/blog 300 true
Önceki Yazı
Dikkat! Yanlış Pozisyonda Uyuyor Olabilirsiniz.
Sonraki Yazı
Yatak alırken dikkat etmeniz gerek 6 satır arası bilgi

Verimli uyku uyuyamadığınızın 4 işareti

Herkesin hayali kesintisiz, kaliteli uykudur. Güne tazelenmiş, zinde kalkmaktır. Uyku kalitesini belirlemek için herkesin bilmediği bir ölçüm mekanizması daha var; uyku verimliliği. Basitçe; uykuda harcadığınız zamanın, yatakta geçirilen toplam zamana oranıdır. Eğer yatakta çok zaman geçiriyorsunuz ama uyuyamıyorsanız uyku verimliliğiniz düşüktür.

Uyku verimimizin düşük olduğuna dair bazı işaretleri siz de gözlemleyebilirsiniz.

1. Uykuya dalış süresiniz
Günlük uyku ihtiyacınızı alıyor olsanız bile uykuya dalış süreniz uzunsa uyku verimliliğiniz düşüktür. Gece yatmadan önce egzersiz yapmayın, şeker tüketmeyin, kalp atışınızı hızlandıracak filmler ve aktiviteler yapmayın. Ne kadar hızlı uykuya dalıyorsanız o kadar kaliteli uyursunuz. Eğer yattıktan 20 dk içinde uykuya dalamıyorsanız yataktan çıkın.

2. Huzursuz bacak sendromu
Huzursuz bacak sendromu uyku ile ilişkili bir hareket bozukluğudur. Geceleri sürekli bacaklarınızı hareket ettirme isteği duyarsınız. Baldırlarınızı gerdirmek kısa süreli çözüm sağlayabilir. Uykunuz bölünür ve geceleri kalitesiz uykuya neden olur. Gün içindeki mesleki ve sosyal hayatınızı etkiler. Uyku veriminizi düşüren önemli etkenlerdendir.

3. Nedensiz enerji patlamaları arkasında yorgunluk
Gün içinde belli aralıklarla nedensiz enerji patlamaları daha sonrasında bir anda gelen yorgunluk hissine kapılıyorsanız uyku veriminiz düşük demektir. Verimsiz ve kalitesiz bir uyku yorgunluk, huzursuzluk duygularına neden olabilir.

4. Biyolojik saatinizin bozulmaya başlaması
Her insanın biyolojik saati vardır. Dikkat ettiğinizde uykunuz hep aynı saatlerde gelir ve aynı saatlerde alarmınız çalmadan uyanırsınız. Uyku verimliliğiniz düşükse biyolojik saatleriniz bozulmaya başlar. Tavsiyemiz uykunuzun geldiği saatte yatıp uyandığınız saatte kalkmanız.

Eğer yukarıdaki sıraladığımız maddelerden birini hissederseniz bir uzmanla görüşmenizi ve yardım almanızı tavsiye ederiz. Uykunun hayat kaliteniz açısından önemi saymakla bitmez. Günlük yaşantınızın daha verimli ve sağlıklı geçmesi için önce doğru yatağınızı seçin…

Paylaş:
Kategori:Genel
Önceki Yazı
Dikkat! Yanlış Pozisyonda Uyuyor Olabilirsiniz.
Sonraki Yazı
Yatak alırken dikkat etmeniz gerek 6 satır arası bilgi

0 Yorum

Yorum Yaz