15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://wellmatt.com/blog 300 true

Uyku Bozukluklarının Çocuklar Üzerindeki Etkisi

Psikoloji Bölümü tarafından 1.000 çocuk üzerinde yapılan kapsamlı araştırmaya göre çocuklarda ciddi uyku bozukluklarının olduğu saptanmıştır. Özellikle 4 yaş grubu üzerinde yapılan araştırmada görünmüştür ki uyku bozuklukları çocuklar üzerinde psikiyatrik sorunları arttırdığı gözlemlenmiştir.
Zayıf uykunun psikiyatrik problemlere neden olduğunu söyleyebilir miyiz – yoksa psikiyatrik sorunlar kötü uykudan mı kaynaklanmaktadır? Çalışmadan elde edilen bulgular, bu ilişkinin her iki yönde de olduğunu ortaya koyuyor.
Uzmanlara göre bu gibi durumlarda çocuğunuz için erken teşhis ve uzman kontrolü çok önemlidir. Çünkü uyku bozuklukları çocukların %40’ına yakın bir ortalamada saptandığı belirtilmiştir. Erken yaşlarda başlayan psikiyatrik problemlerin de ilerleyen yaşlarda daha da arttığı yine araştırma yapılan çocuklardan alınan sonuçlara göre yıl ve yıl tespit edilmiştir. İlerleyen yaşlarda da bu problemler toplum içinde entegre olamayan çocukların artış gösterdiğini göz önüne sermiştir.
Sonuç olarak çocuklarımızın gelişiminde uyku öncesi, uyku anı ve sonrasında yaşadığı semptonlar çok önemlidir. Ebeveynler olarak bize düşen de uygun ortam, konfor ve alışkanlıkları sağlayabiliyor olmaktan geçiyor.

Sizin İçin Seçtiklerimiz

Paylaş:
Önceki Yazı
Katlanır Yatak Hayat Kurtarır
Sonraki Yazı
Yeni Doğan Bebeklerde Beslenme ve Uyku Sürelerine Dikkat !

0 Yorum

Yorum Yaz