15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://wellmatt.com/blog 300 true
Önceki Yazı
Dikkat! Yanlış Pozisyonda Uyuyor Olabilirsiniz.
Sonraki Yazı
Bebekler İçin Visco Yatak Mı Yoksa Lateks Yatak Mı Uygundur?

Skolyoz Hastalarının Tercih Etmesi Gerektiği Yataklar Hangileri?

Son zamanlarda sık olarak görülmeye başlayan skolyoz hastalığı gerekli önlemler alınmadığında ciddi sorunlara yol açabilmektedir. Başta kişinin günlük işlerini aksatmasından en sonunda yürüyemez hale gelmesine kadar ciddi sorunlara yol açabilen bu rahatsızlığı önlemek adına skolyoz hastalarının tercih etmesi gereken yataklar büyük önem taşımaktadır.

Skolyoz Nedir?

Omurga eğriliği olarak da bilinen skolyoz, omurganın genelde göğüs ve bel bölgelerinde görülmektedir. Kendi başına ortaya çıkabileceği gibi kamburluk neticesinde de oluşabilmektedir. Sağlıklı bir omurgada yukarıdan aşağıya doğru inen omurga kemikleri, skolyoz hastalığında sağa ya da sola doğru yönelim gösterirler ve bu durum da duruş bozukluğuna yol açmaktadır.

Skolyoz rahatsızlığı özellikle kız çocuklarında daha sık olarak görülmektedir. Omurga bölgesinde sırt ya da bel kısmının eğilimini ifade eden skolyoz rahatsızlığının sayısı her geçen gün artış göstermektedir. Bazı durumlarda kamburluk ile ortaya çıkmasına rağmen genelde kendi başına daha yaygın olarak görülmektedir. 

Skolyoz Niçin Oluşur?

Skolyoz’un oluşumu için tek bir belirti bulunmamaktadır. Pek çok farklı nedene bağlı olarak skolyoz hastalığı oluşabilmektedir. Fakat yaygın olarak görülen skolyoz rahatsızlığı genelde 10’lu yaşların başlarında ve doğumdan gelen kalıtsal bozukluklar sonucunda görülebilmektedir. Bazı durumlarda şeker hastalığı ya da çeşitli vitamin eksikliği de skolyoza neden olabilmektedir. Bu bakımdan skolyoz tiplerini şu şekilde ayırmak mümkündür;

  • Doğuştan gelen,
  • Çocuk, beyin felci ya da kas erimesi gibi durumlar,
  • Nedeni tam olarak bilinmeyen, önceden düz olan bir omurgada birden belirmesi

Gibi etmenler ile görülebilmektedir. Bu bakımdan skolyoz hastalığının tanısı da zor olabilmektedir. Herhangi bir yaş gözetmeyen skolyoz, yaşandığında sancılı, günlük yaşamı aksatacak ve kişi için zorlu bir süreç olarak belirmektedir. Bu bakımdan, skolyozun önlenmesi ya da erken teşhis koyulması oldukça önemlidir. Skolyoz ilerlemeden tanısı yapıldığı durumlarda cerrahi operasyonlara gerek duyulmaksızın iyileştirilebilmektedir. Bu şekilde davranılan kimselerde rahatsızlığın yüzde 70 oranında atlatılmış olduğu görülmektedir. Skolyoz için asıl önlem ise yatağın değiştirilmesi olarak öne çıkmaktadır.

Skolyoz Hastaları İçin Yatak Tercihi Nasıldır?

Skolyoz hastalığı temelde omurgadan kaynaklandığı için yanlış yatak seçimi de bu rahatsızlığın gelişimine olanak vermektedir. Özellikle çocuklukta daha çok ortaya çıkan bir hastalık olması bakımından bebeklerin ve çocukların ortopedik özelliklere sahip yataklarda yatırılması, yetişkinlerin ise vücut yapılarına uygun olan yatakları seçmeleri gerekir.

Omurgayı dik tutmak ve dinlenmesini sağlamak açısından skolyoz için doğru yatak tercihi yapmalısınız.

Skolyoz Hastaları İçin Doğru Olan Yatak Nedir?

Skolyoz hastaları için doğru olan yatak omurgayı destekleyen nitelikteki yataklardır. Omurganın desteklenmesi özellikle çocuklarda oldukça önemlidir. Çünkü vücutları daha yeni şekillenmeye başlayan çocuklarda omurganın yanlış bir pozisyon alması, omurganın düzlüğünü yitirmesine neden olacaktır. Ancak bu durum yetişkinler için de önem taşır. Çocuk ve yetişkin olduğuna bakılmaksızın, tüm insanlar uyku esnasında enerji depolarlar ve bu enerji vücutlarının yenilenmesine neden olmaktadır. Özellikle uyku esnasında omurganın doğru bir pozisyonda olması, sağlıklı bir uyku için ilk gereklilik olarak öne çıkmaktadır. Yatağın konumu ise bu noktada belirmektedir. Doğru yatak ile omurgada meydana gelen bozulmaların önüne geçilir ve omurgadan kaynaklanan eğrilik önlenir. Doğru yatak, omurganın da doğru pozisyonu almasını sağlamaktadır.

Skolyoz hastaları için yatak seçiminde, yanlış yapılan önemli bir konu, çok sert yatakların seçilmesi gerektiğidir. Halbuki çok sert yataklar, bel ve sırt kısmına ağrı verecekleri gibi omurganın da aşırı dik bir şekilde kalmasına neden olurlar. Özellikle omuzların sert yatakta üstlerindeki baskıyı atamamaları nedeniyle, uyku boyunca vücut uygun olan pozisyonu arar ama doğru pozisyonu yatakta bulamadığı için uyku sorunları yaşamaya başlar. Aynı şekilde çok yumuşak yataklar da skolyoz hastalarında içlerine gömülmeye neden olacağından, bu durum da omurganın doğru pozisyonda olmasını engelleyerek, yanlış pozisyondan kaynaklı rahatsızlıklara sebebiyet verebilmektedir.

Bu bakımdan ne aşırı sert ne de çok bir yumuşak seçimi yapılmalıdır. Omuz, sırt, bel ve kalça ağırlıklarını dengeleyecek, vücuda hafif bir destek verecek bu sayede de vücudun dinlenmesini sağlayacak yataklar uygun yataklar olarak skolyoz hastalarına tavsiye edilmektedir. Lateks ve visco yataklar skolyoz hastalarının ihtiyaç duydukları rahatlığı ve konforu sağlayan yataklar olarak öne çıkmaktadır.

Lateks Yataklar

Skolyoz hastaları için lateks yataklar oldukça iyi bir uyku deneyimi sunmaktadırlar. Lateks, özel yöntemler ile kauçuk ağacının gövdesinden imal edilmektedir ve elde edilen sıvı yine özel yöntemler ile bloklar haline getirilir. Blok haline getirilen lateks, yatak içinde kullanıldığında son derece özel sonuçlar yaratabilmektedir. Bunların başında ise malzemenin vücut yapısını destekleyici ve aynı zamanda da saran bir yapısı bulunmaktadır. Lateks, yapısı gereği vücudu destekler, uyku esnasında dönmelere ya da başka etmenlere bağlı olarak yapılan hareketlerin hissedilmemesini sağlar ve ayrıca doğal içeriğinden ötürü doğal bir uyku zemini sunar. Böylece özellikle omurga ağrıları yaşayanların ideal bir şekilde uyumalarının önünü açar. Omurga sorunlarında, skolyoz gibi, yapılması gereken en öncelikli şeylerden birisi, mutlaka yatağın vücudu destekleyici yapıda olmasına dikkat etmek gerekmektedir. Lateks malzemesinin tabiatından ötürü bu gerekliliği sağlayabilmektedir. Ancak önemli olan nokta, piyasada sık olarak bulunan sentetik malzemeler yerine doğal içeriğe sahip lateksin kullanılmasıdır. WellMatt olarak lateks yatak modellerimizde doğal içerik kullanıyor ve omurga ağrıları gibi vücut ağrılarının iyileşmesi için en ideal koşulları sunuyoruz.

Lateks yatak için daha fazla bilgi için :”Lateks Yatak Nedir? Lateks Yatak Nasıl Olmalı?”.

Visco Yataklar

Skolyoz hastaları için önemli olan bir diğer yatak modeli ise visco elastik malzemeden üretilen yataklardır. NASA tarafından astronotların uzun yolculuklarında rahat edebilmeleri için tasarlanmış visco elastik malzemesinin en büyük özelliği, ağırlığın şeklini almasıdır. Başka bir deyişle visco yataklar, yatan kişinin vücut şeklini alır ve bu saran, çevreleyen yapısı nedeniyle uyuyan kişinin ağırlığının eşit olarak dağıtılmasına ve aynı zamanda da vücudunun desteklenmesine neden olurlar. Vücudun desteklenmesi ile omurga yanlış pozisyonlara girmekten kurtulacak, bu sayede omurga eğriliği yaşanmayacaktır. Eğer skolyoz hastalığı hali hazırda bulunuyorsa, bu durumda da kişiyi saran yapısı ile hastaya rahatlama imkânı verecektir. Rahatlığı ve konforu ile de öne çıkan visco yataklar, skolyoz hastaları için tavsiye edilen bir yatak olarak öne çıkmaktadır.

Visco Yatağın Özellikleri Neler?” yazımızdan daha ayrıntılı bilgiye ulaşın.

Doğal Yataklar

WellMatt olarak Hindistan cevizi lifi, at yelesi ve diğer doğal malzemelerden sunduğumuz doğal yataklar da ortopedik özellikler gösterirler ve omurga sorunları başta olmak üzere pek çok rahatsızlığa karşı koruma sağlarlar. Hindistan cevizi lifi, yapısı nedeniyle vücudu destekleyen bir yapıya sahiptir özellikle doğallık ve aynı zamanda da ısı dengesinin olmasını isteyen kimseler tarafından tercih edilmektedir. 

Doğal yatak hakkında ayrıntılı bilgiye bu yazımızdan ulaşabilirsiniz:”Doğal Yatak Nasıl Olmalı?

Skolyoz hastalığı bir omurga rahatsızlığı olduğu için bu hastalığın önüne geçmek adına omurganızı yanlış hareketlerden koruyabilir, ayrıca doğru yatak seçimi ile sorunların önüne geçebilirsiniz. Sizin kilonuz, yaşınız ve boyunuz temel alınarak önerilecek yatak için WellMatt uyku danışmanı ile iletişime geçebilir ve en doğru yatağı seçebilirsiniz. Skolyoz hastalığı ciddi bir hastalık olduğu için hem bu hastalığın gelişmemesi hem de önlenmesi adına doğru yatağı seçmelisiniz. Üstelik WellMatt olarak yatağınızdan memnun kalmazsanız 120 güne varan ücretsiz iade seçenekleri sunmaktadır.

Yatağınızı seçmeden önce bu yazımıza göz atabilirsiniz:”Sağlıklı Bir Yatak Nasıl Olmalı?”.

Paylaş:
Önceki Yazı
Dikkat! Yanlış Pozisyonda Uyuyor Olabilirsiniz.
Sonraki Yazı
Bebekler İçin Visco Yatak Mı Yoksa Lateks Yatak Mı Uygundur?

0 Yorum

Yorum Yaz