15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://wellmatt.com/blog 300 true
Önceki Yazı
Ankilozan Spondilit için en iyi yatak nasıl olmalı?
Sonraki Yazı
Uyku Ve Kilo Alımı Arasındaki İlişki

Skolyoz hastaları için yatış pozisyonları ve en iyi yatak tavsiyesi

Omurilik hastalıklarından en bilinen Skolyoz’u sizler için araştırdık. Skolyoz nedir, belirtileri nelerdir, uygun yatış pozisyonları ve skolyoz için en iyi yatak tavsiyesi ile ilgili bilgileri yazımızda bulabilirsiniz.

Günümüz koşullarında vücudumuzda en zorlanan yerlerimiz başında omuriliğimiz geliyor. Saatlerce bilgisayar başında oturmak, ağır yük kaldırmak, spora vakit bulamamak, uyku sırasında omuriliği düz olmasını sağlayamamak gibi nedenler yüzünden omuriliğimiz gitgide yıpranıyor. Bel fıtığı, skolyoz, ankilozan spondilit gibi hastalıklar da kaçılmaz oluyor. Zaten en sık duyduğunuz kelime ‘sırtım, belim ağrıyor’ değil mi?

Skolyoz nedir? Kimlerde görülür?

Basitçe Skolyoz omurganın sağa ya da sola kayması ile oluşur. Yandan bakıldığında omurga hafif s şeklinde iken arkadan bakıldığında düz olmalıdır. Fakat skolyoz hastalığında aşağıdaki şekilde arkadan bakıldığında s şeklini almaya başlar.

Skolyoz doğumsal olabileceği gibi sonradan da kendini gösterebilir. Skolyozun tam nedeni bilinmemektedir. Genellikle okul öncesi yaşlarda görülür ve teşhisi konulur. Bu yüzden bebeklerin ve çocukların kemik gelişimini destekleyen yataklar seçilmesi bu tür hastalıkların riskini azaltmada yardımcı olur. Hayatımızın ilk 5 yılı en hızlı büyüme çağımızdır. Hastalığın ilerleme hızıda ilk 5 sene içinde görülür.

Skolyoz belirtileri nelerdir?

Dışarıdan bakıldığında bir omuz diğerinden yüksekse, bir bacak diğerinden uzun gibi duruyorsa, kollarını öne doğru uzattığında arka kürek kemikleri orantısız şekilde birbirinden farklıysa skolyoz olabilir. Böyle bir durumda uzman hekime danışmalısınız.

Skolyoz hastaları için en uygun yatış pozisyonu nelerdir?

Öncelikle söylemek isterim ki yatış pozisyonunuz skolyoza neden olmaz veya durumu daha kötüleştirmez. Sadece ağrılarınız geçirir ve rahat bir uyku uyumanızı sağlar.

Lomber skolyoz bel bölgesinde görülen eğriliktir. Bu bölgede rahatsızlığı olanlar için sırt üstü yatmaları tavsiye edilir. Rahatlamayı arttırmak amaçlı yastığınızın altına ve dizlerinizin altına rulo yapılmış bir havlu koyulabilir.

Torakolomber Skolyoz ise göğüs bölgesinde görülen eğriliktir. Bu bölgede rahatsızlığı olanlara yan yatması tavsiye edilir. Bacak arasına yastık koyarsanız daha rahat uyuyabilirsiniz.

Koşul ne olursa olsun amaç omurga eğrimizi korumaktır. Boşlukta kalan yerlerin dolarak yatağa değen kısımlardaki basıncın azalması ağrılarımızı azaltacaktır.

Skolyoz hastaları için en iyi yatak hangisi?

Omurgayı dik tutmak gerek gün içinde gerek gece uyurken oldukça önemli. Her hastalığa uygun yatak yok. Ama her kişiye uygun yatak var. Skolyoz içinse doktorların tavsiyesi yarı ortopedik yatak. Peki, nedir yarı ortopedik yatak? Uzandığınızda içine çok gömülecek kadar yumuşak olmayan, sert olup kalça omuz gibi basınç noktalarını çok zorlamayan yataklar olarak anlatıyorlar. Ayrıca sırt üstü yattığınızda elinizin bel boşluğuna hafifçe girmesi gerektiğini belirtiyorlar. Bütün bu bilgiler bir yana birde kişilerin fiziksel özellikleri var. Eğer seri üretim şeklinde bir yatak üretilip bu yarı ortopedik deniliyorsa düşünmeniz gerek. Siz 70 kg ile yatakta yatarken uygun olabilir ama 120 kg biri yatarken aynı yatağın uygun olma ihtimali nedir? İşte bu yüzden WellMatt kişinin fiziksel özelliklerine göre kişiye özel üretim yapıyor. Böylece herkes için üretilen bir yatak değil sizin için üretilen bir yatağı alıp omurga sağlığınızı koruyorsunuz J daha kaliteli uyuyarak ağrısız, dinç ve sağlıklı kalkıyorsunuz. WellMatt Uyku Danışmanlarından bilgi alarak yatağınızı seçebilirsiniz.

Paylaş:
Kategori:Genel
Önceki Yazı
Ankilozan Spondilit için en iyi yatak nasıl olmalı?
Sonraki Yazı
Uyku Ve Kilo Alımı Arasındaki İlişki

0 Yorum

Yorum Yaz