15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://wellmatt.com/blog 300 true
Önceki Yazı
Romatizma Ağrıları için Uygun Yatak Tavsiyeleri
Sonraki Yazı
Yatak Böceklerine Dikkat !

Organik Uyku Ürünlerinin Faydaları

“Organik” terimi sentetik kimyasallar ve genetik değişimler içermeyeni ve bu yollarla üretilen doğal ürünler için kullanılıyor. Organik ürünler tamamen doğal ve onları insan sağlığı için güvenilir yapan da bu özellikleri.

Organik uyku ürünlerinin avantajları mor Pamuk, günlük hayatımızda kıyafetler, uyku ürünleri, hijyen ürünleri veya tıbbi tekstil ürünleri gibi çok çeşitli uygulama alanları olan doğal bir elyaf. Doğal tekstil elyafları kendine has ısı transferi ve nem yönetimi karakteristiğine sahip ve ayrıca insan tenine temas için güvenli ürünler. Bu özellikleri onların daha rahat, sağlıklı ve güvenilir nihai ürünler üretmek için tercih edilmesini sağlıyor. Pamuk, organik tarım ilkelerine göre yetiştirildiğinde insan sağlığı için vazgeçilmez bir doğal elyaf olma özelliğini koruyor.

Doğal ve organik arasındaki fark nedir?

Bu fark pamuk örneği ile kolayca açıklanabilir. Pamuk zaten doğal bir elyaftır, tarlalarda yetiştirilir ve olgun hale geldiğinde hasadı yapılır. Tarımında suni gübre ve böcek ilaçları kullanılsa dahi pamuk hala doğaldır. Fakat pamuk, tarımı bu sentetik kimyasallar kullanılmadan yapılırsa “organik” sıfatını hak eder.

Organik uyku ürünleri; organik yatak örtüleri, yastıklar, yastık kılıfları ve yataklar gibi mamulleri kapsıyor. Yatak odası perdeleri dahi organik olabilir. Bu ürünler, sentetik (suni) uyku ürünleri ile karşılaştırıldığında insan sağlığı açısından önemli faydalara sahip.

Bu faydaları şöyle sıralandırabiliriz.

Poliüretan sünger, plastikler ve benzeri bazı sentetik maddeler, temel bileşenlerinin yanı sıra bazı zehirli maddeler içerebilir. Bu maddelere üretim süreçlerine kullanılan kimyasal katkılar dahil olabilir. Biz yatak odamızda uyku ürünlerimizi kullanırken bu kimyasallar gaz haline geçerek yatak odamızdaki havaya karışabilir. Bazı bileşenler süblimleşebilir ve biz uykudayken ortamdaki havaya yayılabilir. Bu kimyasalları soluyabilir ve doğrudan akciğerlerimize çekebiliriz, bu durum da uzun vadede çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilir. Kısa vadede de olumsuz sonuçlar görülebilir, bu kimyasallar alerjileri ve astımı tetikleyebilir. Saf organik malzemelerden yapılan uyku ürünleri suni gübre, hormon ve üretimde kullanılan zehirli sentetik bileşen kalıntıları içermiyor. Bu nedenle organik uyku ürünleri hipoalerjenik özellik taşıyor, ya da en azından alerjen içermediklerini söyleyebiliriz.

Yatak ve uyku ürünlerindeki maytların alerjik reaksiyonlara sebep olma konusunda potansiyel riskler taşıdığı biliniyor. Organik uyku ürünlerinin elyaf karakteristiği bu organizmaların üremesini önlemeye yardımcı oluyor. Yün, lanolin adlı doğal bir bileşen içeriyor. Lanolin, yünün içerisinde akarların barınmasına engel oluyor. Çevre dostu tarım ve hasat yöntemleri sayesinde organik uyku ürünleri doğa için daha az zararlı.

Organikyün, at kılı, hindistan cevizi lifi gibi organik elyafların çoğu sentetik elyaflardan daha iyi termal karakteristiği var. Vücut sıcaklığını daha iyi düzenliyor, ısı transferi ve nem absorbsiyonu karakteristikleri sayesinde rahatlık seviyesini artırıyorlar. Terlemeden kaynaklanan nemi emme konusunda etkinler. Bazı doğal elyaflar vücudu kışın soğuk gecelerinde sıcak tutuyor, bazıları ise vücudun fazla ısı enerjisini dışarı atmasına yardımcı olarak gece uykuda terlemeyi önlemeye yardımcı oluyor.

Bebeklerin vücut sıcaklıklarını düzenleme becerisi yetişkinler kadar iyi değil, bu nedenle bebeklerin kıyafetleri ve uyku ürünleri için ısıl düzenleme özellikleri daha önemli. Organik uyku ürünleri bebekler için daha iyi termal konfor sağlar.

Sizin İçin Seçtiklerimiz

Paylaş:
Kategori:Genel
Önceki Yazı
Romatizma Ağrıları için Uygun Yatak Tavsiyeleri
Sonraki Yazı
Yatak Böceklerine Dikkat !

0 Yorum

Yorum Yaz