15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://wellmatt.com/blog 300 true

İyi Uykunun Vücuda Faydaları

Sağlıklı yaşamın anahtarı dengeli beslenme, düzenli egzersiz ve iyi bir uykudur.

Yetersiz uyku stresin en önemli kaynağıdır. Bilindiği gibi vücutta biriken negatif enerji uyku ile dışarı atılır, tansiyon uykuda düzene girer. Bu nedenle şayet günlük sıkıntılarımızdan, meşguliyetlerimizden düşünsel olarak kurtulamıyorsak ve zaman bulamadığımız bahanesinin arkasına gizlenip düzenli olarak kaslarımızı gevşetecek egzersizler yapamıyorsak uyku kalitemiz yavaş yavaş bozulur.

Aslında uyku sadece dinlenme anı değildir. Aynı zamanda vücudun bir nevi bakıma girdiği, hücrelerinin yenilendiği, gün içinde yaşananların arşivlendiği, rüyalar aracılığıyla ruhsal benliğimizin sorgulandığı önemli bir süreçtir. İhtiyaç duyulan uyku süresi yaşla beraber azalsa da kalitesinin değişmemesi sağlıklı bir yaşam için son derece gereklidir.

İşte iyi uyumak için bazı öneriler:

 Sizin için etkili olan bir gevşeme yolu bulun; müzik, ılık bir banyo, güzel bir koku, ibadet veya yogayı deneyebilirsiniz.

Uykunuzun sizi dinlendirmesi için uyuyacağınız ortam önemli. Buradaki konfor ne denli yüksek olursa, uykuyu iyi alarak dinlenmeniz, güne sağlıklı ve enerjik başlamanız da o denli mümkün olur. Bu nedenle yatak odalarının konumu, güneş alıp almadığı, havalandırılması ve tabii ki yatak, şilte vb. seçimi rahat bir uyku için olmazsa olmaz şartlardandır.

Uyuyacağınız ortamın fiziksel şartlarını kişisel ihtiyaçlarınıza göre düzenleyin. Odanın çok sıcak ve çok soğuk olmamasına dikkat edin.

Düzenli bir uyku programınız olmalıdır. Uygun saatlerde yatmak ve uyanmak sağlıklı bir uykunun ilk şartıdır. Uykunuz geldiğinde yatmaya ve uyanmanız gereken saatte de kalkmaya özen gösterin. Vücut ve düşünce olarak uyku zamanı olarak algıladığınız alışılmış bir yatma zamanınız olmalıdır.

Düzenli olarak egzersiz yapın. Yürüyüş, koşma ve yüzme gibi fiziksel etkinlikler gevşemenize ve iyi bir uykuya zemin hazırlar. Yatma zamanından önce yorucu egzersizden kaçının, çünkü ağır hareketler uykunun kalitesini bozacaktır.

Akşam ağır yemeklerden kaçının. Sigara uyku kalitesini bozduğu için, kaliteli bir uyku için sigaradan uzak durun. Boyun rahatınız için ergonomik yastık tercih edin. Bitkisel çaylar sizi rahatlatır ve derin bir uyku için idealdir.

Paylaş:
Kategori:Genel
Önceki Yazı
Kronik Bel Ağrısı İçin Yatak
Sonraki Yazı
Uyku’nun Kişisel Etkileri

0 Yorum

Yorum Yaz