15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://wellmatt.com/blog 300 true
Önceki Yazı
Kilo Almak Kader Değil… Bir de Uyuyabilmeyi Deneyin !
Sonraki Yazı
15 gün tatil diye uykularınız kaçmasın…

Fibromiyalji Nedir? Nasıl Başa Çıkılır?

Kendinizi sürekli yorgun mu hissediyorsunuz? Sabahları yeterince uyumanıza rağmen yataktan kalkmak zor mu geliyor? İçinizden birçok şeyi yapmak geliyor ama haliniz mi yok? Cevaplarınız evet ise yazımız tam size göre. Bütün bunların nedeni FİBROMİYALJİ olabilir.

 

Fibromiyalji; özellikle boyun, sırt ve omuzlarda görülen kronik kas ve eklem ağrılarıdır. Hastalığın kesin nedeni bilinmiyor fakat stres, depresyon, kalitesiz uyku gibi nedenlerden ortaya çıktığı tahmin ediliyor. Maalesef ki yapılan tahlil, röntgen ve incelemeler ile tanı konulamıyor.

 

Fibromiyaljinin hassas ve detaycı kişilerde daha fazla görüldüğü tespit edilmiştir. Ayrıca hastalığın erkeklere göre kadınlarda görülmesi riski de daha fazla. Her 10 kadından 1’inde fibromiyalji olduğu düşünülüyor. Gün içinde tüketilen yiyecek ve içeceklerden, yapılan spor aktivitelerine kadar olan her şey hastalığın seyrinde önemli yer tutuyor.

Hastalığın tedavisinde, yaşam kalitesinin değişimi, sağlıklı ve kalite bir uyku, ilaçlar, uygulanan fizik tedavi etkili olduğu uzmanlar tarafından belirtiliyor. Maalesef yaşam kalitenizi değiştirmenizde, ilaç ve fizik tedavisinde yardımcı olamayız ama sağlıklı ve kalite bir uyku için yatak seçiminizde size ipuçları verebiliriz.

 

Stresinizi Azaltın;

Fibromiyalji hastaları için kaliteli uyumak ve sabahları dinlenmiş olarak uyanmak tedavi sürecine katkı sağlayacak önemli yollardan biridir. Kalite bir uyku sırasında vücudumuz gün içinde oluşan hasarı onarmak için çalışır ve yenilenme sürecine girer. Bu yüzden sabahları kendimizi daha iyi hissederiz. Ayrıca kaliteli bir uykunun sonrasında daha iyi odaklanırız, stres seviyemiz daha düşüktür ve gün içinde ki işleriniz için daha fazla enerjiniz olur. Üretkenliğimiz artar. Kesintisiz kaliteli bir uykunun vücudunuz ve beyniniz için faydaları saymakla bitmez. Bu durumda hastalığa neden olan stresi azaltmış olursunuz.

 

Ağrılarınızı Azaltın;

Gün içinde sürekli ağrı çeken birinin, uyku sırasında da ağrıyı tetikleyecek ortamda uyumuş olması stresli ve gergin olmasını açıklamaz mı?

Fibromiyaljinin kas ve eklem ağrılarından ileri geldiğini belirtmiştik. Ağrıların çoğalmasındaki etkenlerden biri de yatağınızın size uyumlu olmamasıdır. Yani uyku sırasında vücudunuzdaki basınç noktalarına destek olacak, boşluklarınızı doldurarak kas ve eklem ağrılarını azaltmaya yardımcı, omurga eğrinizi koruyacak kişiye özel ortapedik yatak olmamasıdır. Doğru yatak seçimi ile ağrılarınızı azaltmaya başlayabilirsiniz.

 

Depresyon;

Depresyon hali fibromiyalji hastalığını tetikler. İyi bir yatak depresyonun tedavisinde yardımcı olabileceği gibi, tüm günü yatakta geçiren kişiler için de önemlidir. En azından yatakta geçireceğiniz zamanda ağrı çekmez ve rahat hissedersiniz.

 

Genel olarak baktığımızda aslında hepsi bir kısır döngü halindedir. Stres ve depresyon kalitesiz uykuya neden olur, kalitesiz uyku da stres ve depresyona…

 

Paylaş:
Kategori:Genel
Önceki Yazı
Kilo Almak Kader Değil… Bir de Uyuyabilmeyi Deneyin !
Sonraki Yazı
15 gün tatil diye uykularınız kaçmasın…

2 Yorum

 • 27 Ocak 2019 22:55
  Şaban Zaimler

  Bilgilenmek isterim

  Yanıtla
  • 30 Ocak 2019 12:08
   editor

   Merhaba Şaban bey, iletişim bilgilerinizi göndere bilirseniz veya 0850 532 66 07 nolu telefonumuzu ararsanız yardımcı olmaktan mutluluk duyaçağız.

   Yanıtla

Yorum Yaz