15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://wellmatt.com/blog 300 true
Önceki Yazı
Yeni Doğan Bebeklerde Beslenme ve Uyku Sürelerine Dikkat !
Sonraki Yazı
Çocukların Gelişiminde Televizyonun Etkileri

Çocukların Sıkılması Aslında İyidir

Çocuklarınız sıkıntıdan şikayet ederse, ebeveynler olarak kendinizi suçlu hissedersiniz. Ancak sıkıntıyı bir problem olarak değil de bir fırsat olarak görmek daha yapıcıdır. Ebeveynlerin burada büyük bir rolü vardır. Çünkü hazır çözümler sunarak acele yapılan eylemler pek de yararlı değildir. Daha ziyade, çocuklar, kendi eğlenceleri için uygun alanı ve zamanı yaratmak gerektiğini anlamak için çevrelerindeki yetişkinlere ihtiyaç duyarlar.

Bunun için de illaki pahalı malzemeler veya çok kompleks oyun malzemelerine gereksinim yoktur. Aslında boş duran bir kutu, bir düzine kalem, ahşap malzeme, yün sepeti ve benzeri bir çok malzeme aslında çocuğunuz için en iyi zaman geçirme aparatları olabilir. Bu malzemelerle ne yapacağına sizin yardımınızla karar vermesi, hayal gücünü zenginleştirmesi ve elindeki malzemeye hikayeler yazması çocuğunuzun gelişimi için inanılmaz bir fırsattır.

Çocuklar, sıkıldığı zamanlarda kendi içsel kaynaklarına başvururlar ve tam da bu sırada merak, azim, eğlence, sabır, ilgi, güven ve benzeri duyguları açığa çıkar. Bu duygular aracılığıyla da yaratıcılık, gözlemleme ve konsantrasyon gibi yeteneklerini keşfederler.

Bu yüzden bırakalım da çocuklarımızın sıkılacağı bazı zamanlar oluşsun ve tabii ki ebeveynler olarak bizler de onları bu zamanlarda doğru yönlendirelim. 

Sizin İçin Seçtiklerimiz

Paylaş:
Önceki Yazı
Yeni Doğan Bebeklerde Beslenme ve Uyku Sürelerine Dikkat !
Sonraki Yazı
Çocukların Gelişiminde Televizyonun Etkileri

0 Yorum

Yorum Yaz