15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://wellmatt.com/blog 300 true
Önceki Yazı
Çocukların Sıkılması Aslında İyidir
Sonraki Yazı
Bebek Yatağı Nasıl Olmalı?

Çocukların Gelişiminde Televizyonun Etkileri

Ebeveynler olarak çocuklarımız sıkılmasın diye kitaplar, sanatsal aktiviteler veya spor aktiviteleri ve benzeri meşgaleler yaratmaya çalışırız. Acaba hiç düşündük m? Çocuklarımızı zaman zaman sıkılması için bıraksak ne olurdu? ve bu durum onların gelişmelerini nasıl etkilerdi?

1990‘lı yıllarda çocukların hikaye anlatımı üzerine televizyonun etkisi araştırılırken beş farklı şehir okulunda 10 ila 12 yaşındaki çocukların yazdığı yüzlerce hikaye okunduğunda çoğunda hayal gücünün olmadığı görülmüştür. Bu durumun kısmen televizyon izlenmesiyle bir etkisi olup olamayacağı merak edilmiştir. Bu sayede araştırmaların bulguları, televizyonun gerçekten çocukların yaratıcılık kapasitelerini azalttığını ortaya koymuştur.

Örneğin, Kanada‘da televizyon, kademeli olarak ülke çapında yaygınlaştıkça Kanada’da gerçekleştirilen büyük ölçekli bir araştırma, üç topluluktaki çocukları karşılaştırdı. Araştırmacılar, bu toplulukları iki kez ziyaret ettiler; kasabalardan birinin televizyonu ilk kez elde etmesinden iki yıl sonra. TV’li olmayan kasabadaki çocuklar, farklı düşünme becerileri, ve hayal gücünün diğerlerinden önemli derecede yüksek olduğu gözlendi. Aynı çocukların bulunduğu kasabaya televizyon gelmesinden sonra ise diğer çocukların seviyelerine düştükler gözlenmiştir.

Bu yüzden çocukları bırakalım da gerçek dünyayı kendi gözleriyle keşfedip hayallerindeki gibi kurgulasınlar. Bu sayede tüm becerilerini ortaya çıkarabilecekleri doğal gelişimlerini sağlayabilirler.

Sizin İçin Seçtiklerimiz

Paylaş:
Önceki Yazı
Çocukların Sıkılması Aslında İyidir
Sonraki Yazı
Bebek Yatağı Nasıl Olmalı?

0 Yorum

Yorum Yaz