15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://wellmatt.com/blog 300 true
Önceki Yazı
Corona Sürecinde Güçlü Bağışıklık Ve Kaliteli Uykunun Önemi
Sonraki Yazı
Doğal Yatak Fiyatları Nelerdir Ve Fiyatlar Neye Göre Değişir?

Beden ve Ruh Sağlığınız için Egzersiz Önerileri

Beden sağlığımız kadar ruh sağlığımızın da özellikle önem taşıdığı bu dönemde güne enerjik ve sakin başlamak için yatağımızdan kalkmandan kendimize bir kaç dakikamızı ayırmamız yeter! Isınma hareketleriyle bedenizimizi esnetelim. 

1.Boyun yan kasları germe: Sırtınızı düzeltin ve sol elinizin yardımıyla başınızı sola doğru bükün ve bir kaç saniye bekleyin. Aynı hareketi sağ elinizle sağ tarafa doğru tekrarlayın. Bunu yaparken oldukça yavaş hareket etmeye özen gösterin. Daha sonra omuzlarınızla da halkalar çizip kendinizi diğer harekete hazırlayın. 

2.Yukarı doğru esneme: Yatakta oturun, ellerinizi göğsünüzde birleştirin ve yukarı doğru uzatın. Sırtınızın dik, göğüs kafesin dışarıda olmasına dikkat ederek omurganızı yukarı doğru uzadığını hissedin ve uzatabildiğiniz kadar uzatın. 

3.İleri Esneme: Sol dizinizi 90 derecelik bir açıyla bükün, sağ bacağınızı yavaşça arkaya alın ve bir kaç saniye bu pozisyonunuzda kalarak bedeninizi esnetin. Hazır olduğunuzda sağ ayağınızı elinizle kendinize doğru hafifçe çekin. Bacaklarınızı değiştirerek, aynı hareketi tekrarlayın. 

4.CHİLD’S poz hareketi: Dizlerinizin üzerine oturun ve vücudunuzu öne doğru uzatın. Bunu yaparken alnınızı yatağınıza koyabilirsiniz. Göğsünüzü olabildiğince dizlerinize doğru yaklaştırın ve kollarınızı ileri doğru uzatın. Bir süre böyle kalıp bedeninizi rahatlatın. 

5.Arka bacaklarınızı esnetin: Oturur pozisyonda sağ bacağınızı ileri doğru uzatın. Sol bacağınızı büküp kendinize doğru çekin. Bu pozisyonu aldıktan sonra elinizle sağ ayağınıza doğru uzanarak tutmaya çalışın. Aynı hareketi diğer bacağınız için de yapın. 

6.Kelebek Pozu: Oturma pozisyonunda iken dizlerinizi büküp ayaklarınızı bir araya getirin. Belinizin düz olduğuna dikkat ederek dizlerinizi dikkatlice ellerinizle yatağınıza doğru itin. 

7.Karın Kaslarınız Çalışsın: Sırt üstü uzanın, bacaklarınızı birleştirerek hafifçe yukarıya kaldırın. Ellerinizle ayaklarınıza uzanarak az önce ısıttığınız arka bacak kaslarınızıla beraber karın kaslarınızın da çalıştığını hissedin. Ayaklarınızı uzanma hareketini 15 ila 20 kere tekrarlamaya çalışın. 

8.Meditatif Nefes: Kendinizi iyi hissedeceğiniz bir pozisyonda oturarak bedeninizin üst kısmının dik konumda olmasına dikkat edin. Burnunuzdan diyafram nefesi alarak üç saniye tutarak ağzınızdan yavaşça geri verin ve bedenizi rahatlatarak egzersizinizi sonlandırın. 

Tüm bu hareketleri yapıp esnerken kaslarınızın 10-15 saniye esneme noktasında kalmasına dikkat edin. Eğer uyku problemi yaşıyorsanız size önerdiğimiz egzersizleri yatağınıza gittikten sonra da yapıp vücudunuzu esneterek rahat bir uykuya hazırlayabilirsiniz.

Sağlıklı bir gün ve uyku dileriz.

Paylaş:
Kategori:Genel
Önceki Yazı
Corona Sürecinde Güçlü Bağışıklık Ve Kaliteli Uykunun Önemi
Sonraki Yazı
Doğal Yatak Fiyatları Nelerdir Ve Fiyatlar Neye Göre Değişir?

0 Yorum

Yorum Yaz