15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://wellmatt.com/blog 300 true
Önceki Yazı
15 gün tatil diye uykularınız kaçmasın…
Sonraki Yazı
Tatilde huzurla uyuyan çocuklar için…

Alzheimer olmamak için kaliteli uyuyun !!!

Hepiniz yaşınıza göre günde kaç saat uyumanız gerektiğini biliyor olabilirsiniz. Ama odaklanmamız gereken konu kaç saat değil ne kadar kaliteli bir uyku uyuduğumuzdur. Uyku kalitemiz düşükse tavsiye edilen uyku süresinin 2 katına da çıksak vücudumuz yenilenmek için ihtiyaç duydugumuz derin uyku seviyesini yakalayamayacaktır.

Sağlıklı bir uyku gerek beyin gerek vücut sağlığımız için olmazsa olmazlardandır. Stresimizi, bel ağrılarımızı, kas ağrılarımızı azalttığı gibi Alzheimer’dan korunmanın en iyi yollarından biri deliksiz kaliteli uykudur…

 

Washington Tıp fakültesinde yapılan araştırmaya göre, 60 yaşın üzerindeki 119 katılımcının 6 gece boyunca uykuları takip edilmiş. Derin uykuları daha az süren katılımcıların beyindeki tau proteinini daha fazla ürettiği gözlemlenmiş. Tau; beyindeki sinirsel bağlantılara ve önemli iletişim kanallarına zarar veren bir protein olarak bilinmektedir. Özellikle beyindeki hafıza kısmında birikmektedir. Alzheimer teşhisinde rol alan bu protein uyku ile de fazlasıyla ilişkilidir. Derin olmayan ve kalitesiz bir uykunun Tau protein seviyesini arttırmakta ve Alzheimer hastalığını tetikleyebilmektedir.

 

Bütün bunlar kaliteli bir uykunun uzun dönemde hayat kalitemize ve sağlığımıza ne kadar etkili olduğunu gösteriyor. Sağlıklı bir beyin ve kaliteli uyku için birkaç öneri;

 

·         Daha kaliteli uyumak için yatak odanızı tekrar bir gözden geçirin. Uyuyamıyorsanız belki de yatağınızı, odanızdaki eşyaları veya benzeri şeyleri değiştirmenizin vakti gelmiştir.

– Odanızdaki elektronik eşyalari uzaklaştırın.

·         Spor yapın. Özellikle yürüyüş. Güçlü bacak doğrudan beyinle ilişkilidir. Bacaklardaki kaslar beyinin hatıralarını işleyen kısımla ilişkilidir.

·         Etkili bir diyet yapın. Bol yeşillikli, meyveli ve tahıllı diyetler bu işin temeli.

Kaliteli uykunun yararlarından biri daha. Size özel WellMatt ortopedik yataklar ile sağlıklı uykuya kavuşmak hiç de zor değil.

Paylaş:
Kategori:Genel
Etiket:
Önceki Yazı
15 gün tatil diye uykularınız kaçmasın…
Sonraki Yazı
Tatilde huzurla uyuyan çocuklar için…

0 Yorum

Yorum Yaz