15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://wellmatt.com/blog 300 true
Önceki Yazı
İçinizdeki Lideri Uyandırın
Sonraki Yazı
5 Adımda Yatak Yogası Nasıl Yapılır?

A’dan Z’ye Yatak Seçme Klavuzu

Yeni bir yatak almaya mı karar verdiniz, araştırmaya başladığınızda yatakta kullanılan malzemelerin ve teknolojinin ne kadar karmaşık olduğunu anlayacaksınız.  Lateks, visco , sünger, paket yay, organik  vb. bir çok yabancı terim, Kilo, vücut sıcaklığı ve yatış pozisyonun bile fiyatı etkileyebileceği bir alandasınız.  Bütün bilgi ve sorulara hakim olarak yatağınızı alın.  Alışverişe başlamadan önce kısaltılmış yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Lateks;

Kauçuk bitkisinin sütünden üretilen, hava ile temasında köpükleşen bir malzemedir. Bloklar halinde üretilir. Hava kanalları sayesinde nefes alır. Doğal bir malzeme olduğu için bebek ve çocuk yataklarında rahatlıkla kullanılabilir.

Visco;

Yattığınızda vücudunuz şeklini alan akıllı süngerler petrol bazlı bir hammaddedir. Vücudun şeklini almasından kaynaklı sıcak tutabilir. Vücudunuzun destek noktalarındaki basıncı azaltır.

Paket yay;

Yayların ayrı ayrı paketlenip birbirine dikilerek oluşturulur. Her biri birbirinden bağımsız olduğu için partnerinizin hareketlerini minimumda hissedersiniz.

Kenar desteği;

Yatağın çevresini sağlamlaştırmak için ekstra malzemeler kullanılması ile elde edilir. Yatağın kenarına yakın uyuyanlar için idealdir. Ayrıca çoraplarını yatağın kenarına oturarak giymek rahat olacaktır.

Sünger;

Yatağın ara katmanlarında kullanılan, sertlikleri değişen malzemelerdir.

Jel;

Serin yatmayı sevenler için kullanılan malzeme. Yeni teknoloji ile viscolarda kullanılmaya başlanmıştır.

Hbrid;

Paket yay ve visco kombinasyonu ile oluşturulan yatak çeşididir.

Hareket kabiliyeti;

Yaysız yataklar hareketli bazalar için çok uygundur. Yatağınızı kendi istediğiniz şekile göre ayarlayabilirsiniz. İster kafa kısım yukarıda ister ayak kısmı yukarıda olacak şekilde.

Organik;

Organik yataklarda yün, pamuk, lateks gibi kimyasal içermeyen, alerjiyi tetiklemeyen malzemelerin kullanıldığından emin olun. Sertifikalarını sorgulayın.

 

Alez;

Alez ile yatak pedi karıştırılmamalıdır. Alezler ince, su geçirmez olmalıdır. Yatağınızın kullanım ömrünü uzatır.

Rotasyon;

Yatağınızı 6 ayda 1 ay kısmı başa, baş kısmı ayağa gelecek şekilde çevirerek kullanmalısınız.

Vücut desteği;

Uyurken vücudunuzu destekleyecek bir yatak seçmeniz uyku kaliteniz açısından çok önemli. Bu durumda yatış pozisyonunuzun yan mı, sırtüstü mü, yüz üstü mü  olduğunu müşteri temsilcisine belirtin. Yatış pozisyonuna göre omurganızı destekleyecek yatağın seçiminde yardımcı olacaktır.

Vücut sıcaklığı;

Uykurken terlemeniz var mı? Üşüyor musunuz? Bu konuda Partneriniz ile farklı yapıya mı sahipsiniz? Bunu konuyu netleştirmeniz doğru yatak seçiminde yardımcı olacaktır.

Fiyat;

En pahalı yatak her zaman en iyisi değildir ve ya ucuz olsun mantığı yanlıştır. Yatak fiyatları kullanılan malzemeye göre değişiklik gösterir. Önemli olan kendinize uygun yatağı seçmeniz. Belki bütçenizin bir tık üstüne çıkarak ömür boyu rahat uyuyacağınız bir yatağınız olacak. Ya da çok para harcadığınız yatağınız size kaliteli bir uyku sunmayacak.

Kullanım süreleri;

Yaylı yataklar lateks ve ya visco yataklar kadar çabuk yıpranmaz. Visco yataklar genelde 10-15 yıl, lateks yataklar 20 yıla kadar rahatlıkla kullanılabilir.

 

Sizin için özetlenmiş hap bilgiler ile yatak almak çok daha kolay olacak. Siz yine de kendinize uygun, kişiye özel üretilmiş ortopedik yataklar seçmekte özen gösterin.

 

Paylaş:
Kategori:Genel
Önceki Yazı
İçinizdeki Lideri Uyandırın
Sonraki Yazı
5 Adımda Yatak Yogası Nasıl Yapılır?

0 Yorum

Yorum Yaz