15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://wellmatt.com/blog 300 true

Yatakta Huzursuzluk Nedenleri

Uykusuzluk çekenler, bu sorunla kendi kendilerine baş edebilecekleri gibi, ilaç yardımıyla da eski huzurlu gecelere kavuşabilir. Depresyon, stres, zor uyuma ve nefes alma zorlukları uykusuzluğun ve huzursuzluğun en sık görülen nedenleri arasındadır.

Uykusuzluğun önüne geçmek için çeşitli meditasyonlar ve uyku saati değiştirme yolları önerilebilir. Bu mücadelede kişi bireysel olarak neler yapabilir? Doktorlar, uykusuzluk ile başa çıkmak için davranışlara müdahale yolunu kullanırken, kişiyi günlük davranışlarını ve tutumlarını değiştirmeye yönlendirmektedir. Uyarıcı kontrolü: Bireyin uyumasını engelleyen ve tetik görevi gören tüm aktivitelerin azaltılmasıdır. Burada Amaç, kişiyi yatak odası ve uyku arasındaki bağa inandırmaktır. Rahatlama teknikleri Uyumadan önce yapılacak derin nefes egzersizleri, derin düşünme ve hafif kas açma hareketleri, zihni rahatlatacak ve günün stresini atacaktır.

 Uyku ve uyanma düzenini ayarlamak çok önemli! İnsanlar genel olarak aynı saatte yatıp kalkarlar. Bu tarz bir uyku düzeni, gündüz yorgunluğu ve gündüz uykularını en aza indirecek bir düzendir.

İnsomnianın dışında kalan uykusuzluk ve huzursuzluk türleri üç grupta toplayabiliriz.

1 – Aşırı uyku hali.

– Aşırı uykuyla gelişen bozukluk. Genellikle ilk belirtileri 20-30 yaşlarında verir. Bu hastalarda gün içerisinde, 10-30 dakika süren, önlenemeyen uyku atakları vardır. Halk arasında karabasan denilen bir ağırlık hali, uykuya geçerken oluşan halüsinasyonlar eşlik eder. Tedavisi mümkündür.

 3Uyku apnesi: Uyku sırasında çok sayıda genellikle 30’dan fazla, kısa süreli (10 saniyeden az) solunum durmasıyla (apne) seyreden uyku bozukluğudur. Bazen şişmanlık, tek başına bu apnelerin nedeni olabilir. Horlama yine uyku apneli hastalarda sık görülen bir bulgudur. Diğer bir bulgu ise gün içinde aşırı uyku halidir. Öncelikle solunum yollarını daraltan veya tıkayan engeller ortadan kaldırılmalıdır.

4Huzursuz bacak sendromu, diş gıcırdatma, uyurgezerlik, gece yatak ıslatma, kâbuslar, gece korkuları ve gece terörü. Huzursuz bacak sendromu :Genellikle ergenlerde görülür. Bu tarz kişiler yattıklarında ayaklarında huzursuzluk hissederler. Ayaklarını hareket ettirerek, kalkıp dolaşarak bu huzursuzluğu gidermeye çalışırlar.

Welmatt Yatak fabrikası tarafından vücut basıncını azaltmak için özel olarak üretilmiş kişiye özel ortopedik yataklar, huzursuz bacak sendromu, bel ağrısı ya da rahatsız uykulara son verirken. Daha iyi uyumanız konusunda yardımcı olur. Visco Ortopedik yataklar, Tamamen Doğal Lateks Yataklar .Uyku uzmanlarımıza mutlaka danışın.

Sizin İçin Seçtiklerimiz

Paylaş:
Önceki Yazı
Uyku ile Kilo Vermenin Yolları
Sonraki Yazı
Sağlıklı Bir Yatak Nasıl Olmalı ?

0 Yorum

Yorum Yaz