15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://wellmatt.com/blog 300 true

Yatak Odasındaki Işık Meme Kanserini Tetikliyor!

Yatak odanız karanlık olduğunda vücudunuz melatonin hormonu salgılıyor yani uyku vaktinde yatak odamız yeteri kadar karanlık olmazsa melatonin salgısı baskıya uğradığı için yeterli melatonin salgılanamıyor.

Yatak odasındaki cep telefonu, televizyon, dizüstü bilgisayar gibi elektronik cihazlardan yayılan ışık bu etkiye sebep olabiliyor.Yapılan bir araştırmaya göre yatak odanıza sokak lambalarından gelen az bir ışık bile vücudunuzda melatonin üretimini azaltabilir.

Araştırma, Tulane Üniversitesi Tıp Okulundan Prof. Dr. Steven M. Hill tarafından yönetilmiş ve Kanser Araştırmaları adlı dergide yayınlanmış. Prof. Hill melatonin ile ilgili durumu şöyle açıklıyor: “Melatonin seviyemiz, insanların çoğunun sandığı gibi uyku tarafından belirlenmez. Aslında önemli olan karanlıktır. Gece vakti aydınlık bir odada uyuyor olsanız bile melatonin seviyeniz düşebilir. Karanlık bir odada bulunduğunuzda ise uyuyamıyor dahi olsanız melatonin seviyeniz normal bir şekilde artar.” Dr. Hill ve ekibi, bozuk uyku düzeninden veya gece vardiyasında çalışmaktan dolayı biyolojik saatin bozulmasının meme kanseri ve başka bazı hastalıklara ilişkin riski artırdığını belirtiyor. Deneyler sırasında göğüs tümörü olan fareler iki gruba ayrılarak birinci grup 12 saat boyunca aydınlık ve 12 saat boyunca tam karanlık ortamda tutulmuş. İkinci grup ise 12 saat aydınlık ve 12 saat loş ışık altında tutulmuş. Birinci gruptaki farelerin melatonin seviyesi aydınlıkta düşer ve karanlıkta yükselirken ikinci gruptakilerin melatonin seviyesi hep düşük kalmış. Normal koşullar altında yaşayan farelere göre gece vakti loş ışığa maruz bırakılan farelerde tümör büyümesi 2,6 kat daha hızlı gerçekleşmiş. Işığa maruz kalan fareler tamoxifen’e dirençli hale gelmiş. Araştırmanın ilginç olan diğer bir bulgusu ise ışığa maruz kalan farelere melatonin desteği verildiğinde onlardaki tümörlerin de gerilediğinin görülmesi yani yatak odasi meme kanseri tedavisini olumsuz etkileyebilir.

Unutmamak gerekir ki , melatonin vücudumuz tarafından günün belirli zamanlarında üretilir, özellikle de gece karanlıkta. Eğer günün yanlış bir saatinde melatonin desteği alırsanız sirkadiyen sisteminizi ve doğal melatonin döngüsünü bozabilirsiniz. Bu da meme kanserinin ilaca dirençli hale gelmesine yol açabilir.

Paylaş:
Kategori:Genel
Önceki Yazı
Yeni Bir Yatak Alma Zamanı Geldi Mi?
Sonraki Yazı
Bebekler İçin Tehlikeli Uyku Ürünleri

0 Yorum

Yorum Yaz