15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://wellmatt.com/blog 300 true

Yatak Odasında Fransız Etkisi

Fransız tarzı yatak odaları kendine özgü, şık ve etkileyici görünümlerinden dolayı büyük ilgi görüyor. Yatak odanızda bu tarzı oluşturmak isterseniz işte size tavsiyeler;

Yatak odasının temel vurgusu yatak olmalıdır. Diğer mobilyalar baskın bir görünüm oluşturmamalı, yatak ve karyola kadar ön plana çıkmamalıdır.

Yatak başlığı mümkün olduğu kadar gösterişli ve şık olmalıdır. Yatağınızın üzerinde şık bir yatak örtüsü ve çok sayıda yastık kullanabilirsiniz. Yatak odasındaki mobilyaların gerçek ahşap olması Fransız tarzına uygun olacaktır. Antika mobilyalar da kullanabilirsiniz. Eğer gerçek ahşap veya antika mobilyaların maliyeti bütçenize uygun değilse eski görünümlü mobilyalar kullanabilirsiniz. Zaten bu tarz bir yatak odasının çok fazla mobilya ile doldurulması tavsiye edilmediği için dekorasyon bütçenizin büyük kısmını mobilyalara harcamak yerine diğer unsurlara dağıtarak daha verimli kullanabilirsiniz.

Yatak odanızda odanın genel görünümü ile uyumlu modern mobilyalar da bulundurabilirsiniz ve böylece eski Fransız evlerinin tarzından tamamen uzaklaşmadan tasarımınızı kişiselleştirebilirsiniz. Fransız tarzı yatak odalarında canlı ve güçlü pastel renkler kullanmayı düşünün. Lavanta rengi, altın sarısı, bordo, yeşil, gök mavisi gibi renkleri krem tonları ve beyaz ile harmanlayabilirsiniz.

Duvar kaplamaları, çerçeveler, saatler, aynalar, süs eşyaları gibi unsurlarda gösterişli metal aksesuarlar kullanılabilir. Vintage tarzı aksesuarlar tercih edebilirsiniz. Porselen veya seramik süs eşyalarına yer verebilirsiniz. Yatak örtüleri, yastıklar ve perdeler gibi tekstil unsurlarında çiçek desenleri veya benzeri canlı desenlere yönelebilirsiniz. Tekstil ürünleri odaya havai bir görünüm katabilir, odanın havasını canlı ve neşeli hale getirebilir.

Fransız tarzı” denilince farklı alternatifler ortaya çıkabiliyor. Eski dönem şehirli Paris dekorasyonu ile Fransa’nın daha çok kırsal bölgelerinde veya sahil bölgelerindeki Fransız Country tarzı dekorasyon birbirinden bazı farklılıklar gösterebiliyor. Günümüzde bir odayı Fransız tarzında döşemenin amacı bu tarzın geleneksel havasını içinde bulunduğumuz dönemin koşullarına göre mümkün olduğunca yakalamak olmalı. Amacınız sanat tarihi kitabından çıkmış bir görünüm oluşturmak veya belgesel çekmek değilse, kendi eviniz ve kendi zevkiniz için dekorasyon yapıyorsanız, kendi yorumunuzu katın ve günümüz koşullarındaki imkanlar dahilinde modern mobilyalar gibi unsurlar da kullanın.

Paylaş:
Kategori:Genel
Önceki Yazı
Otel Yatakları Ve Müşteri Memnuniyeti
Sonraki Yazı
Sıcak Havalarda Rahat Bir Uyku İçin Tavsiyeler

0 Yorum

Yorum Yaz