15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://wellmatt.com/blog 300 true

Yatak Odası Nasıl Dizayn Edilir ?

Yatak odası yerleşiminde ilk olarak göze hoş gelecek, odayı ve sizi daraltmayacak ve rahat uyku uyumanızı sağlayacak mobilyalar, renkler ve yerleşimler tercih edilmelidir.

Rahat uyku uyuyabilmeniz için, yatak odanızın perdelerinin ışık geçirmeyen perdeler olmasına ve dışarıdaki seslerin odanıza girip sizi rahatsız etmesini engelleyecek ses yalıtımı olmasına dikkat edilmelidir. Yatacağınız yatağın ortopedik ve sağlıklı olması da çok önemli. Rahat uyku uyumanızı sağladıktan sonra odanın dekorasyonu, yerleşimi kısmına geçebiliriz.

Unutmayın her şeyde ilk ölçünüz rahatınız olmalıdır. Nasıl rahat edecekseniz yatak odanızı o şekilde dekore etmelisiniz. Yatak odanızı dekore etmeden önce, odanın büyüklüğü göz önüne alınmalıdır. Küçük bir yatak odanız var ise odanızı geniş göstermek için açık renk duvar rengi tercih edilmelidir. Gardırop kapaklarının üzerinde ayna olması da odanızı geniş gösterecektir. Yatak odasında gerektiğinde loş, gerektiğinde de aydınlık bir ortam sağlamak için ayarlanabilir aydınlatmalar tercih edilmelidir. Bunun yanında yatak odasında yer tasarrufu için bazalı bir yatak alarak bazanın içi ya da normalden daha yüksekte yatak kullanılarak yatağın altı değerlendirilebilir. Küçük oda da gelinlik tarzı perdeler yerine stor perde kullanarak, perdelerin toplandığı alandaki yere de bir dolap yapılabilir. Böylece eşyalarınızı koyacak daha fazla alan kazanmış o yatak odaları, kişilere özel alanlardır.

Güzel ve temiz bir yatak odası bireylerin rahat etmeleri ve rahatlamış hissetmeleri açısından önemlidir. Ayıracağınız bütçeye göre sınırı olan dekorasyonda alacaklarınızı tercihleriniz belirler. Karar vermeden önce bilmeniz gereken bazı noktalar vardır. Yatak odasında rahatlığı sağlamak için gözü yoracak duvar renklerinden kaçınmak gerekir. Yatak odasında loş bir ışık kullanmak önemlidir. Ancak gündüzleri odanın yeteri kadar ışık alması ve havalanması için pencerelerin biraz büyük olması tercih edilmelidir. Eğer yatak odanız küçükse, fazla eşya rahatsız edici olabilir, bu yüzden mümkün olduğunca az eşya ile dekore etmelisiniz. Dağınık ve boğuk yatak odasının size bitkinlik vereceğini unutmayınız.

Paylaş:
Kategori:Genel
Önceki Yazı
Uykunun Bilinmeyen Yönleri
Sonraki Yazı
Yastık Seçimi Nasıl Yapılır?

0 Yorum

Yorum Yaz