15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://wellmatt.com/blog 300 true

Yatak Böceklerine Dikkat !

Yatak böcekleri parazit böceklerin kan ile beslenen türlerindendir. Cimex Lectularius en çok bilinen ve en sık karşılaşılan yatak böceği türüdür. Cimex familyasındaki diğer böcekler hayvanların kanı ile beslenmeye yönelirken Cimex Lectilarius insan kanını tercih eder.

Yatak böcekleri sıcak evlerde, özellikle yatakların içinde ve etrafında ve diğer uyku alanlarında yaşar. Geceleri daha aktif olurlar kendilerini fark ettirmeden beslenirler. Yatak böceklerinin sağlık için zararları arasında pişik benzeri cilt rahatsızlıkları vermeleri, insanları psikolojik olarak olumsuz etkilemeleri ve alerjik semptomlara yol açmaları sayılabilir.

Yol açtıkları alerji ve ısırıklar gibi bazı belirtilerin ve semptomların görülmesi bu rahatsızlıkların yatak böceğinden kaynaklandığından şüphe duyulmasını sağlar, yatakta böcek bulununca da rahatsızlıkların yatak böceklerinden kaynaklandığı teyit edilmiş olur. Yatak böcekleri binlerce yıldır bilinen parazitlerdir. 1940‘lı yılların başlarında gelişmiş dünyada ortadan kaybolmuşlardı fakat 1995‘ten sonra tekrar hızlıca yayılmaya başladılar.

Yatak böcekleri veya böcek yumurtaları böceklerin yaşadığı başka bir konuttan veya insanların kıyafetleri veya çantalarından gelebiliyor. Böcek bulaşmış mobilyalar, kıyafetler veya sırt çanları gibi eşyalar aracılığı ile taşınabiliyor. Yataklarda veya yatakların yakınındaki eşyalarda yaşıyorlar. İnsan vücudunun sıcaklığından dolayı yataklara girdikleri düşünülüyor.

Gelişmiş ülkelerde daha yaygın görülüyor. Amerika’da, Kanada’da ve İngiltere’de yatak böceklerini tespit etme ve temizleme işini yapan yüzlerce şirket mevcut. Yatak böceklerini tespit etmek için çeşitli yöntemler mevcut, örneğin bu iş için köpekler kullanılabiliyor. Böceklerin varlığı tespit edilirse temizlik için ya kimyasal yöntemler kullanılıyor, ya da ısıl işlem yapılıyor. Böcek ilaçlarının kullanımı kimyasal temizleme seçeneklerinden bir tanesi, fakat böceklerin giderek ilaçlara karşı dirençli hale geldiği belirtiliyor.  Yatak böceklerini öldürmek ve temizlemek mümkünse yatak kullanılmaya devam ediliyor. Eğer temizlenemezse yatağın atılması gerekiyor. Çünkü yatak kumaşının elyafları arasına larva bırakıyorlar ve bu larvalar üremelerini sağlayabiliyor. Yatak böceği tespit edilen bir yatak atılıyorsa, tekrar kullanılmaması için ya üzerine bir işaret koyulması ya da mümkünse parçalanıp atılması tavsiye ediyor. Amerika’da ikinci el yatak satışı yasal, fakat yatak böcekleri tarafından enfekte edilmiş bir yatağı bile bile satmak suç teşkil ediyor. Böceklerin yatağınızın içine nüfuz etmesini engelleyen bir yatak koruyucu kullanıyorsanız yatağınızı atmak zorunda kalmayabiliyorsunuz, yatak koruyucuyu atmak yeterli oluyor.

Son dönem gelişen uyku teknolojileri sayesinde, daha hijyenik ve bu tür akarların olmadığı yataklarda uyumak mümkün! Visco ya da Lateks hammaddesi yapısı gereği içerisinde bu tür bakterilerin ve böceklerin yaşamasına müsait değildir. Konforlu bir visco yatak seçerek hem belinizi ve vücudunuzu hem de ruhunuzu böceksiz uykulara teslim edebilirsiniz. Wellmatt yatak fabrikası Visco ve lateks yataklarını incelemenizi tavsiye ederiz.

Paylaş:
Kategori:Genel
Önceki Yazı
Organik Uyku Ürünlerinin Faydaları
Sonraki Yazı
Terletmeyen Yastık Seçmek

0 Yorum

Yorum Yaz