15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://wellmatt.com/blog 300 true

Yaşlılıkta Doğru Yatak Seçimi

Yaşlılıkta uykunun niteliği ve sürekliliği ile ilgili sorunları saptamak, bu sorunlara yol açabilecek fiziksel, psikolojik ve bazı demografik etkenleri araştırmaktır.

Çalışma, Ocak-Aralık 2008’de Beşiktaş İlçesinde yaşayan 448 yaşlının değerlendirildiği kesitsel-tanımlayıcı bir çalışmadır. Yaşlılara görüşme formları yüz yüze uygulanmıştır.

Bulgular, Yaşlıların %52,7’sinin (n=236) uyku sorunu olduğunu gösterdi. Uyku sorunu olanların %40,3’ü uykuya dalmakta zorlanıyordu, %21,6’sı uyuduktan kısa bir süre sonra uyanıyordu, %8,5’i uyusa da dinlenemiyor, yorgun uyanıyordu, %4,7’sinin gündüz karşı koyamadığı, birden başlayan, kısa süren uyku durumları oluyordu, %4,2’si sık sık kabus görerek uyanıyordu, %3,8 yaşlı gece-gündüz uyku düzeninin bozuk olmasından şikayet ediyordu, %2,5’i gündüz çok uyumaktan, yine aynı oranda yaşlı uyurken bacaklarını oynatmakta rahatsızlık, huzursuzluk duyduğundan, %1,3’ü uyurken kısa süre sonra solunumunun durduğundan şikayet ediyordu.

 Fiziksel aktivite problemi olanlarda ve herhangi bir kronik hastalığı olanlarda uyku sorunu, diğerlerinden fazla. Kronik hastalıklardan uykuyu en fazla olumsuz etkileyenler, depresyon, kolit, hipertansiyon, reflü, gastrit, ülser, osteoporoz idi. Gelir düzeyi düşük olanlarda uyku sorunu daha fazla idi.

 Sonuç, Yaşlıların fiziksel hastalıkları ve psiko-sosyal durumları ile uyku sorunları arasında ilişki olduğunu gösteriyor. Tabiki her açıdan önemli olan bir şeyde var ki o da doğru yatak seçimi. İlerleyen yaşla birlikte fiziksel sıkıntılarda beraberinde gelir. Doğru yatak seçimi her zaman için iyi bir uykunun ve sağlıklı bir vücudun temelini oluşturur. Yaşlı insanlarımız bebekler kadar hassas durumda oldukları için yattıkları yatağın onların rahatını ne kadar etkilediğini de bilmeliyiz. Çünkü doğru yatak hem rahat bir uyku ortamı yaratır hemde sağlıklı bir uyku ortamı hazırlar. Bu sebeple Onların vücut yapısına uygun ortopedik, vsico, lateks ya da coco malzeme kullanılarak yapılan yataklar hem uykularını hem de konforlarını en üst düzeyde yaşatacaktır.

Sizin İçin Seçtiklerimiz

Paylaş:
Kategori:Genel
Önceki Yazı
Bebeklerde Lateks Yatak
Sonraki Yazı
Kronik Bel Ağrısı İçin Yatak

0 Yorum

Yorum Yaz