15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://wellmatt.com/blog 300 true

Yanlış Yatak ve Yastık Seçiminin Zararları

Teknoloji geliştikçe tembelleşen insanoğlu merhaba.

Bir tıkla ulaştığımız her şey hayatımızı kolaylaştırırken bedenimizi tembelleştirip bize fiziksel zorluk getiriyor. Son dönemde özellikle bilgisayar başı işlerin de artmasıyla, bel sorunları ve boyun sorunları, sırt ağrıları arttığı gibi huzursuzluk sendromlarına da neden oluyor.

Bel ve boyun ağrıları; ağır yük kaldırmak, yanlış veya ani hareketlerde bulunmak, aşırı kiloya sahip olmak, fiziksel ve zihinsel yüklerle savaşmak gibi birçok sebeplerden oluşabileceği gibi bunların yanında özellikle yanlış yatak ve yanlış yastık seçimlerimizden de kaynaklanıyor olabilir.

Yanlış yatak ve yastık seçimi bel ve boyun ağrılarını artırırken, doğru yatak ve yastık seçimi de özellikle boyun ve bel ağrılarına yakalanmama açısından önemlidir. Çok yumuşak yatak ve yastıkların bel-boyun ağrılarını tetiklediğini düşünürsek, vücut tipine uygun, kişiye özel ortopedik Visco, Lateks yatakları ve özellikle kafanın yatağa-yere paralel olmasını sağlayan ve yan yatış pozisyonundayken de omuz-boyun boşluğunu tam dolduran, orta sertlikte yastıkların kullanılması gereklidir.

Yatak ve yastık seçiminin yanında yatış şekli de önemlidir. Sırt üstü ve yan yatış pozisyon olarak en doğrusudur ve uzmanlar yüz üstü uyumayı tavsiye etmez. Ancak yüzüstü pozisyon dışında başka türlü uyuyamayan ince yapılı kişiler karnının altına uygun bir yastık koyarak, belde aşırı bir çukurlaşmanın önüne geçerek yatabilirler.

Uzun lafın kısası, doğru yatak ve yastık seçimleri hayatımızı da büyük ölçüde etkilemektedir. Yaşam kalitemizi artmasına ya da düşmesine sebep olabilir. Bu nedenle doğru yatakta doğru yastıklar kullanarak uyumayı tercih etmeliyiz. Ve mutlaka uyku uzmanlarından destek almalıyız.

Paylaş:
Kategori:Genel
Önceki Yazı
En Sağlıklı Yatak Hangisi
Sonraki Yazı
Uyku Ortamı İçin Gerekli Doğru Sıcaklık Ve Nem

0 Yorum

Yorum Yaz