15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://wellmatt.com/blog 300 true

Visco Yatak Terminolojileri;

 Visco yatak almayı düşünüyorsunuz fakat karşınıza belki de hayatınızda ilk defa duyduğunuz bir çok farklı terim çıkıyor. Bu konuyla ilgili bazı örneklemeler yaparak visco yataklarda kullanılan ham maddelerle ilgili size kısaca bilgi vermek isteriz.

  • Dansite: Visco yatak seçiminde yapılan en büyük hatalardan biri de dansite kavramıdır. 70 dansite denildiğinde 70 kiloluk kullanıcılar için uygun olduğu, 100 dansite denildiğinde de 100 kiloluk kişiler için uygun olduğu sanılır. Halbuki Dansite, kg/m3 demektir ve 1 metreküp visconun içerisinde kaç kilo visco ham maddesi olduğunu gösterir. Dansite arttıkça visco yatakların konforu da artar. Çünkü yatağın sizi sarması ve ağırlığınıza göre karşı basınç oluşturması yani yatağa çok fazla gömülmeden vücut boşluklarınızı doldurması çok daha başarılı olur. Bu sayede de mükemmel bir uyku konforu yaşamış olursunuz.
  • Sünger: Süngerler, döküm tekniklerine göre belirli dansitelerde üretilebilmektedir. Sıradan süngerler, genelde 15 dansite, 22 dansite, 25 dansite, 28 dansite, 32 dansite ile 45 dansite arasında değişkenlik gösteren yoğunluklarda dökülür ama içerisindeki hava gözenekleri çok küçüktür ve bu yüzden de  visco yatağınızın ömrünü azaltan unsurlardır. Bir zaman sonra yatağınızda çökmeler ve bozulmalar gözlemlemeye başlarsınız.

 

  • HR Sünger: Bu tip süngerler ise son teknoloji döküm kalitesindedir ve içerisindeki hava kanalları sayesinde visco yatağınızın nefes almasını sağlar. Aynı zamanda elastikiyetini, çok uzun yıllar kaybetmeden rahatlıkla kullanabileceğiniz bir malzemedir. Bu yüzden üst düzey yatak ve koltuklarda bu tip HR süngerler kullanılır. Genelde 30 HR, 35HR, 45HR, 55HR aralığında değişkenlik gösteren yoğunluğa sahiptir.
  • Örme Kılıf: Visco yatak kılıflarında her zaman için önceliğiniz, yıkanabilir ve fermuarlı yatak kılıfınızın olmasıdır. Bu sayede yatağınızın çok daha iyi hava alması sağlanır ve ömrü uzar. Örme kılıflar, gramajına ve içeriğinde oluşturulan ekstra özelliklerine göre farklılık gösterirler. Düşük gramajlı örme kılıflar kullanmanız halinde 3-5 yıkamadan sonra yatak kılıfınızın deforme olduğunu rahatlıkla gözlemleyebilirsiniz. Bu yüzden visco yatağınızı seçerken en az 250 gr/m2 olacak şekilde kumaş tercihi yapmaya özen göstermelisiniz. Tabii ki örme kumaşınızın gramajı ne kadar yüksek olursa da yatağınızın ömrü gibi yatak kılıfınızın ömrü de o kadar uzun olmuş olur.

Sizin İçin Seçtiklerimiz

Paylaş:
Kategori:Visco Yatak
Önceki Yazı
Ortopedik Yatak Seçimi
Sonraki Yazı
Çocuklar İçin Ortopedik Yatak Seçimi

0 Yorum

Yorum Yaz