15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://wellmatt.com/blog 300 true

Vintage Tarzı Dekorasyon

Eskiye rağbet olsa demeyin.

Vintage genellikle modada kullanılan bir dönemi ifade eden terimler dendir. Yani, geçmiş yıllardaki döneme ait tek ve özel parça eşyalar ya da koleksiyonlara verilen isim de diyebiliriz. Örneğin; 80 li yıllardan kalma bir sandalye, annenizin çocukluğunda oynadığı bebek, antika bir daktilo, ünlü markaların dönemsel katalog ürünleri v.s

Hayatmızın pek çok noktasında bu kavramı duymak mümkün aslında. Önce eşyalarda sonra otomobillerde daha sonralarıysa modada kullanılmaya başlanan bu Vintage kelimesini her han her yerde duyabilirsiniz.

Vintage dekorasyon yaparken şuna dikkat etmeliyiz ki; bir eşyanın Vintage olabilmesi için belli bir geçmişi olması lazım, yani belli bir dönemi temsil edebilir, belli bir akıma ait olabilir ya da önemli bir tasarımcının ikonlaşmış tasarımı olabilir. Bunun dışında günümüzde modern tasarımlarla vintage stilini harmanlayıp bir kent yaşam alanına dönüştürülebiliyor ve çok şık, konforlu ve ilginç dekorasyonlarla karşılaşmanızı sağlıyor diyebiliriz.

Bu dekorasyon tarzı her rengi kaldırmaz! Her renk eski kıyafette Vintage olamaz aslında. Vintage dekorasyonun belirli renk grupları vardır. Mesela, Pembe, beyaz, toprak tonları, pastel yeşil ve maviler oldukça sık kullanılırken, olabildiğince doğal ve yalın uygulanmalıdır. Bu dekorasyon tarzında, sadece çiçekli desenler ve dokumalar bir de şık danteller gösterişi yansıtır.

Eski dikiş makinalarını dekorasyonunuz da kullanabilir, eski kitaplıkları, askıları bir parça farklılaştırıp evinizde yıllara meydan okumasını sağlayabilirsiniz. Eski paravanları yatak başlığı olarak kullanabilir yanına koyacağınız ahşap minik komodinler, üstlerindeki mumlarla son derece vintage ve şık bir yatak odası tasarlayabilirsiniz. Son dönemde tekrar moda olan, yatak başlığınızın üstüne yerleşen nişler ile vintage etkisi tamamen hissedilebilir. Aslında vintage tarzında bir dekorasyon için, evin tamamını değiştirmenize gerek yoktur.

Vintage dekorasyon, son yılların en çok beğenilen dekorasyon tarzıdır. Siz de çok seveceksiniz.

Paylaş:
Kategori:Genel
Önceki Yazı
Chester Koltuk Aşkına…
Sonraki Yazı
Visco Park Yatak

0 Yorum

Yorum Yaz