15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://wellmatt.com/blog 300 true

Uykusuzluk Sağlığımızı ve Zekamızı Nasıl Etkiler ?

Dijital medyanın dünya ki öncülerinden Huffington Post’un kurucusu, başkanı ve baş editörü Arianna Huffington 2007 yılında aşırı yorgunluk ve tükenmişlik haline sebep olan bir çöküntü yaşadıktan sonra yaşam tarzı değişiklikleri yapması gerektiğini fark etti ve bu değişikliklere uyku ile başladı.

2010 yılında uyku konusunda büyük bir mücadele programına başladı ve uyku süresini günde 4-5 saatten günde 8 saate çıkarttı. Arianna Huffington, başarısında sağlıklı ve yeterli uykunun önemli bir yeri olduğunu sürekli ifade ediyor.

Huffington Post’un Third Metric bölümünde uyku ve başarı arasındaki yakın bağlantı vurgulanıyor ve Arianna Huffington kadınlara başarılı olmak için iyi uyumak gerektiğini anlatıyor. Huffington Post’ta Laura Shocker’ın “Uykusuzluğun Size Neler Yapacağının Korkunç Bir Resmi” adlı makalesinde uykusuz kalınca insan beyni ve vücudunda meydana gelen olumsuz değişiklikler ile ilgili önemli bilgiler yer aldı.

Yatağa girip uyuduğumuzda önce yüzeysel uykuyu yaşarız, sonra giderek derin uykuya geçeriz. Derin uykunun bir yerinde önce rüya görülen, sonra tekrar rüya görülmeyen uykuya geçeriz. Sabaha kadar yüzeysel-derin-rüya görülen uyku paketleri 3-4 kez  tekrarlanır. REM uykusunda zihnimiz toparlanır, beynimiz dinlenir. Uykunun diğer evrelerinde de bedenimiz dinlenir. Eğer uykuyu kesintiye uğratan bir sebep varsa uyku hep yüzeysel uyku döneminde kalabilir.

Yani derin uyku ve REM uykusu eksik kalır. Bu da bedenimizin ve zihnimizin dinlenmemesine yol açar.

Ve Öğrencilere tavsiyemiz: Sınavlarınıza çalışmayı son geceye bırakmayın gece 4′ e kadar oturup ertesi gün sınava girerseniz yeterli REM dönemi uykusu yaşanamayacağı için başarısız olunabilir. Bu yüzden özellikle sınav öncesinde uykuya çok dikkat edilmelidir.

Paylaş:
Kategori:Genel
Önceki Yazı
Uykusuzluk İçin Tavsiyeler
Sonraki Yazı
Yatak Odası Dekorasyonlarında Duvar Kağıdı

0 Yorum

Yorum Yaz