15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://wellmatt.com/blog 300 true

Uykusuzluk İçin Tavsiyeler

UYKU Uzmanları insomnia (uyku uyuyamama) sorunu olanlara öneriyor;

İnsomnia: Uyku uyuyamama sorunu olarak belirtilen insomnia toplumda görülme yüzdesi en yüksek uyku problemi. Yeterli ve kaliteli uykunun alınamaması durumunda ortaya çıkıyor. Tedavi edilmediğinde depresyon ya da uyuşturucu madde bağımlılığına bile yol açabiliyor.

Bu kişiler gündüz veya gece uyku uyuma ihtiyacı duymuyor. Çeşitli metabolik olayları kontrol eden ve strese karşı vücudu koruyan ACTH ve kortisol hormonları insomnik kişilerde daha fazla salgılanıyor.

Uzmanlardan insomnia sorunu olanlara öneriler.

1.) Uyumak için kendinizi zorlamayın. Yatağa uykunuz geldiğinde gidin ve uykunuz kaçarsa tekrar kalkın.

2.) Yatakta fazla vakit geçirmekten kaçının. Eğer ki uyanıksanız, yataktan kalkın. Yatağın beyninizde insomni ve kaygıyla eşleştirilmesini engelleyin.

3.) Yatağınızın yanında tik tak’larını duyduğunuz, ses çıkaran bir saat bulundurmayın.

4.) Gece çok fazla fiziksel aktivite gerektirecek işler yapmaktan kaçının. Bu, uykuyu engelleyen otonom sinir sisteminizi harekete geçirecektir.

5.) Gece uyumadan önce kahve, çikolata ya da alkol gibi uyarıcı etkisi bulunan maddeler almamaya dikkat edin. Kafein sizi uyanık tutarken, alkolse gece yarısı uyanma problemi yaşamanıza neden olacaktır.

6.) Kendinize düzenli bir uyku programı yapın. Eğer ki insomni problemiyle karşı karşıya iseniz normal insanlardan daha programlı bir uyku düzeniniz olmalı.

7.) Akşam yemeklerini hafif geçiştirmeye çalışın. Eğer gece uyanırsanız, bir şeyler atıştırmaktan kaçının.

8.) Eğer ki insomnikseniz gündüz uykularından kaçının Kişiliğimiz hangi etkilerin altında? Kişilik konusundaki karmaşaya her psikoloji ekolü kendisine has bir açıklama getiriyor olsa da, bugün en yaygın görüşlerden biri de kişiliğin içsel- bilişsel, davranışsal ve çevresel faktörlerden etkileniyor olduğu. Buna sosyal-bilişsel görüşte karşılıklı gerekircilik deniyor. ÖRNEĞİN; Bungee-jumping yapan birini düşünelim; İçsel/ bilişsel öğeler: “Yaptığım aslında riskli bir davranış.” Çevre: “Ama arkadaşlarım da bungee-jumping yapıyor.” Davranış: “Bungee-jumping yapmayı öğrenmeliyim.” İşte tüm bu üç öğe, sosyal-bilişsel görüşe göre birbiriyle etkileşim içinde, kişiyi korkuyu yenerek bu davranışı yapan biri haline getiriyor.

Paylaş:
Kategori:Genel
Önceki Yazı
2-4 Yaş Arası Bebeklerde Uyku Düzeni
Sonraki Yazı
Uykusuzluk Sağlığımızı ve Zekamızı Nasıl Etkiler ?

0 Yorum

Yorum Yaz