15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://wellmatt.com/blog 300 true

Uykunun Mucizeleri

Yirmi dört saatin sekiz saatini yani bütün yaşamımızın üçte birini uykuda geçiririz. Bu durum yaşamın değişmez yasasıdır ve vücudumuzun buna ihtiyacı vardır. Aynı durum hayvanlar ve bitkiler alemi için de geçerlidir.

Kalbiniz, akciğerleriniz ve diğer bütün hayati organlarınız siz uyurken de fonksiyonlarını sürdürürler. Uyumadan önce yemek yemişseniz, o yiyecekler uyurken de sindirilir ve kana karışır; deriniz ter salgılamayı sürdürür; tırnaklarınız ve saçlarınız uzamaya devam eder.

 İyileşme işlemi en çabuk, uyurken olur; çünkü bilinçli zihinden gelen bir müdahale ile karşılaşmaz. En şaşırtıcı cevapları uykudayken alırsınız

 İnsan yaşamının hiçbir bölümü uyku dünyasından ayrılmayı hak etmez. Kusursuz bir ruhsal gelişim içine girmek için uyku vazgeçilmezdir. Bilinçli zihnininiz gün boyunca pek çok gerginliğe, çabaya ve yüklemeye maruz kalır; bu yüzden objektif dünyadan ve duyularla fikir yürütme düzleminden periyodik olarak ayrılmanın ve bilinçaltının yapısındaki o sakin bilgeliğe katılmanın gereği çok açıktır. Yaşamınızın her alanında yardımını isteyebileceğiniz yönlendirici, güç ve yüksek zeka ile tüm güçlerinizi yenecek ve günlük problemlerinizin hepsini çözebileceksiniz. Günlük yaşamın gürültüsünden, karışıklığından ve duyu göstergelerinden düzenli olarak kopmak da bir tür uykudur.

Uykudan Mahrum Kalmanın Etkileri Az uyku, daha sinirli, daha sıkıntılı ve daha dengesiz olmanıza yol açabilir. Ulusal Zihin Sağlığı Demeği’nden Dr. George Stevenson şöyle der: “Sağlıklı olmak için bütün insanların en az altı saat uykuya ihtiyacı olduğunu güvenle söyleyebilirim. Bazı insanların daha fazla uykuya ihtiyacı vardır. Daha az uyuyarak idare edebileceğini sananlar yalnızca kendilerini aldatırlar”.

Unutmayın; uyurken ruhsal olarak yeniden dolarsınız yani vücudunuz şarj olur, bu yüzden de yaşamınıza neşe ve zevk katabilmeniz için yeterli uyku şarttır.Ortaya çıkan bulgulara göre yorgun bir beyin uykuya öylesine şiddetli bir açlık duyar ki uyumak için her şeyi feda edebilir. Uyku kaybından yalnızca birkaç saat sonra, ‘dalma’ diye adlandırılan anlık kaçamak kestirmeler ya da ‘mikro-uykular’ saatte üç ya da dört kez tekrarlanır. Tıpkı gerçek uykuda olduğu gibi gözkapakları düşer, kalp atışları yavaşlar. Her dalış yalnızca saniyenin kısa bir bölümü kadar sürer. Bazen bu dalmalar yalnızca bomboş geçen dönemler olarak geçerken, bazen de kısacık düşler ve imgelerle dolu olur. Uyku eksikliğinin miktarı arttıkça, iki üç saniye kadar olmak üzere, bu dalışların süresi de artar. Bu gözlemler pek çok kez deneylerle ispatlanmıştır. Örneğin kimi zaman Denekler fırtınada uçak kullanmalarına karşın yine de bir iki saniye kadar dalmadan duramadılar. Bu size de olabilir; zaten direksiyon başında uyuyan uyuyakalan sürücüler de bunu kanıtlamaktadır. Uyku mahrumiyetinin şaşırtıcı etkilerinden birinin de insanın hafızası ve algılaması üzerine olduğu gözlenmiştir. Uyku bir dinlenme sürecidir. Beden ve beynimizin rahatlamasına yardımcı olur. İyi bir uyku beraberinde sağlıklı bir yaşam getirir.

Paylaş:
Kategori:Genel
Önceki Yazı
Yatak Kullanım Süreleri Nasıl Olmalı
Sonraki Yazı
Annelerin ve Babaların Yapabileceği 6 Önemli Uyku Hatası

0 Yorum

Yorum Yaz