15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://wellmatt.com/blog 300 true

Uykunun Erkenden Bitmesinin Sebepleri

Gayrettepe Florence Nightingale Hastanesi Uyku Bozuklukları Merkezi’nden Uzman Dr. Figen Hanağası iyi bir uykunun sağlıklı yaşamın temeli olduğunu belirtti. Daha sağlıklı bir hayat için kaliteli bir uyku; nefes almak ve beslenmek kadar önemlidir. Uykunun hayatımız içinde boşa geçen bir zaman dilimi olduğunu düşünmek yanlış bir kanıdır. Uyku; yaşam, sağlık ve vücut için vazgeçilmez bir dönemdir. Ayrıca ruh ve vücut sağlığımızı korumamıza da yardımcı olur. Uyku düzeni; doğuştan programlanmıştır ve isteğe bağlı olarak çok fazla müdahale edilemez. Örneğin; bebekler ilk üç ayın 16-18 saatini uykuda geçirirken, 6 aylıktan itibaren giderek gündüzü daha uyanık halde geçirirler. Uyku; uzun gece uykusu ve kısa öğleden sonra uykusu olmak üzere ikiye ayrılır.

Uyku İki’ye Ayrılır;

Kişinin uyku ihtiyacı ve uykuya dalma zamanları bireysel olarak değişiklik gösterir. Türk toplumu üzerinde yapılan araştırmalarda büyük bir kesimin 7-8 saat uyuduğu kanıtlanmıştır. Ülkemizde altı saatin altında uyuyanlar ancak yüzde 10 kadardır. Ayrıca kişiler uykuya yatış saatine gece ve geç yatanlar olmak üzere iki guruba ayrılır. Erken uyuyup kısa uykucu olan bir kişi, sabah erken kalkıp uykusunu almışsa ve gün içinde uykusu gelmiyorsa, bu kişinin uyku yoksunluğundan bahsedilemez. Uzun uykucu bir kişi ise; günde 10 saat uyku ile kendisini iyi hissediyorsa, sekiz saat uyuduğunda uyku yetersiz kalır ve günü yorgun geçirir. Gece geç yatan ve uzun uyku süresi olanlar; yetersiz uyuduğu için iş hayatında sabah saatlerinde oldukça zorlanırlar. Ayrıca iş performansları düşüktür. Kişiler çay-kahve içerek kendileriniini uyarmaya çalışılar ancak performansları öğlene doğru artar. Kalitesiz ve yetersiz uyku nedeniyle vücutta birçok metabolik ve ruhsal bozukluklar ortaya çıkar; bağışıklık sistemi bozulur, hastalıklara karşı direnç düşer. Ayrıca baş ağrısı, sersemlik hissi ve iştah artışı olur, yoğunlaşma azalır, olaylara karşı tolerans azalması ya da umursamazlık, durgunluk başlar.

Rem Uykusu Hafızayı Güçlendirir

Uykusuzluk sonucu dikkatimiz azaldığı için iş ve trafik kazalarına neden olup çevremize de dolaylı olarak zarar veririz. Uyku yetersizliği; okul çağındaki çocuklarda ders başarısında düşme, problem çözme becerisinde ve derslere olan ilgide azalma, dikkat ve yoğunlaşma eksikliği gibi birçok soruna neden olur. Rüya dönemi (REM uykusu) hafızamızın yapılandırılması ve psikolojik yenilenme için gereklidir. Bu dönemde uyanırsak gördüğümüz rüyaları hatırlayabiliriz. Çok sık rüya gördüğünü söyleyen bir kişi gece sık sık uyanıp kalitesiz bir uyku yaşamıştır. Gecenin ilk yarısındaki derin uyku sırasında, büyüme hormonu ve iştahı baskılayan hormonlar salgılanır. Uyku yoksunluğunun ve eksikliğinin tedavisinde dikkat edilmesi gereken durumlar arasında çalışma süresinin azaltılması, dinlenme periyotları, kısa süreli şekerleme yapmak sayılsa da eksik uyku süresinin tamamlanması öneriler. Hafta içi mümkün değilse, hafta sonu mutlaka uyku açığımızı kapatmamız gerekir.

Beden Tazelenir…

Şekerleme sayesinde bedenin tazelenmesine fırsat yaratmış oluruz. Araştırmalar; şekerleme yapanların konsantrasyonlarında ve iş performanslarında artış olduğu ortaya çıktı. Bilinenin aksine; kısa süreli ve saat 15.00’ten önce yapılan şekerleme, gece uykusunu bozmaz. Ancak ileri saatlerde yapılan şekerleme süresi uzatılırsa, uyanıldığında hem sersem olup işe adapte olunamaz, hem de gece uyku gelmediği için geç yatılır. Sabah da erken kalkılması gerektiği için ertesi gün yine uyku yoksunluğu çekilir.

Yatak odası sadece uyku ve cinsel aktivite için kullanılmalı, çalışma odası ve televizyon odası olarak kullanılmamalı. Hafta sonu ve tatil süreçlerinde uyku düzeniniz çok değişmemeli. Gün içinde uyumamalı, dayanamıyorsanız saat 15.00 önce şekerleme yapmayınız. Alkol, kafeinli içecekler ve çikolata gibi gıdaların tüketimi uyku saatinden dört altı saat öncesinde kesilmeli. Her şeyden önemli doğru bir yatak seçimi ile

Paylaş:
Kategori:Genel
Önceki Yazı
Horlama Ve Uyku Düzeni
Sonraki Yazı
Ortopedik Yatak Fiyatları Neden Farklı

0 Yorum

Yorum Yaz