15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://wellmatt.com/blog 300 true

Uykunun Bilinmeyen Yönleri

Uyku, insanın olmazsa olmazları arasında ve yaşamla ölüm arasında bir geçiş sanki. İşte uyku hakkında bilinmesi gereken 20 bilimsel gerçek.

En uzun uyanık durma rekoru 18 gün, 21 saat ve 40 dakika. Rekoru kıran kişi bu süre boyunca halisülasyon gördüğünü, paranoya yaşadığını, görüşünün bulanıklaştığını, konuşmasının kaydığını, hafıza ve yoğunlaşma kaybı yaşadığını söyledi.

Tıbbi inceleme olmadan birisinin gerçekten uyanık olduğunu anlamak imkânsızdır. İnsanlar gözleri açık ve farkında olmaksızın şekerleme yapabilirler. Beş dakikadan önce uykuya dalarsanız bu uykuya muhtaç olduğunuz anlamına gelir.

Uykuya dalma süresinin ideali 10 ve 15 dakika arasındadır. Bu, sizin yorgun olduğunuza ve derin uykuya hazır olduğunuzu söyler. Rüyaların uzun bir süre boyunca REM (Rapid Eye Movement – Hızlı göz hareketi) sırasında olduğuna inanılıyordu ancak ‘REM‘ in olmadığı uyku periyodlarında da rüya görülebilir. Rüya görmediğimizde hiç uykumuzun olmaması muhtemeldir. REM rüyaları genellikle kötü olaylar dizisi tarafından domine edilir, ama REM periyodu dışındaki rüyalar kendini tekrar eder ve hayali düşünce gibidir. Örneğin, uyandığınızda telefonunuzu bir yerde unuttuğunuz hissiyatına kapılırsınız. REM uykusundaki bazı göz hareketleri uyku anında yapılan belli hareketlerin aynısıdır. Örneğin rüyanızda film izlerseniz gözleriniz sabit durur, ama bir şeyler ararsanız gözleriniz gerçek hayatta yaptığınız gibi sağa sola bakar.

Birileri size uyurken müzik dinlemenizin ya da kokulu bir mum yakmanızın gün içinde öğrendiklerinizi daha iyi hatırlamanızı sağladığını söylese muhtemelen güler geçersiniz. Uyurken caz dinlemenin ya da yatak odasında belirgin bir kokunun olmasının, şaşırtıcı bir şekilde yetenekleri geliştirdiğini ortaya çıkaran bir araştırma yapıldı. Bilim insanları, gece boyunca bir melodi dinleyen insanların bir nesnenin konumunu daha iyi anladıklarını tespit etti. Benzer şekilde, yabancı dil öğrenmekte olan insanlar, uyurken yeni öğrendikleri kelimeleri sesli olarak dinlediklerinde kapasitelerini geliştirebiliyorlar. İşte, daha hızlı uykuya geçmek istemenizi sağlayacak, uykudan öğrendiğiniz önemli şeyler.

Paylaş:
Kategori:Genel
Önceki Yazı
Güvenli Uyku Ani Bebek Ölümlerine Engel Olur!
Sonraki Yazı
Yatak Odası Nasıl Dizayn Edilir ?

0 Yorum

Yorum Yaz