15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://wellmatt.com/blog 300 true

Uyku Problemleri Öğrencileri Nasıl Etkiliyor

Araştırmalarda gösteriyor ki az uyumanın sınıfta oldukça ciddi sorunlara neden olduğu ve uykusuz öğrencilerin anlaması için derslerin normalden daha yavaş işlendiği kanıtlandı. En yüksek yetersiz uyuma oranı 9-10 yaş gurubu öğrencilerinde % 73 13-14 yaş gurubu öğrencilerinde ise % 80 ile ABD ‘de görüldü.

Yeterli uyku uyumayan öğrencilerin dünya ortalaması ise ilkokul öğrencilerinde % 47 ortaokul öğrencilerinde ise % 57 olarak tespit edilmiştir. Bu nedenle aileler, öğretmenler ve öğrenciler için düzenlenen özel anketlerle uyku düzeni tespit edilerek bu veriler öğrencilerin matematik, fen bilgisi ve okuma yazma testlerinin sonuçları ile karşılaştırıldı.

Uzmanlar yeterli uykunun başarı ile özdeş olmadığını örneğin; uyku sorunu olmayan Azerbaycan da ki başarı oranının Finlandiya’ da yeterli uyku uyumayan öğrencilerin gerisinde olduğunu belirtiyor. Ancak bu sorunun tek tek öğrencilerin yetenek sıralamasında alabilecekleri yeri etkilediği vurgulanıyor. Uzmanlar uykusuzluğun öğrenmeye etkisinin büyük olduğunu, bu durumda beynin algılama ve bilgiyi muhafaza etme yeteneğinin sınırlandığını, ancak düzenli uykuya geçme halinde bu becerilerin yeniden kazanılabileceğini vurguluyor.

Sizin İçin Seçtiklerimiz

Paylaş:
Kategori:Çocuk Yatağı
Önceki Yazı
Okul Başarı Ve Uyku
Sonraki Yazı
Yataklarda Hava Dolaşımının Önemi

0 Yorum

Yorum Yaz