15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://wellmatt.com/blog 300 true

Uyku Ortamı İçin Gerekli Doğru Sıcaklık Ve Nem

Uyuduğunuz ortamın sıcaklık, nem oranı ve ortamda bulunan havanın hareket hızı iyi uyuyabilmeniz açısından oldukça önemlidir.

Rahat uykuya dalabilmek, daha kesintisiz ve kaliteli uyuyabilmek için yatak odanızın gerekli ısıda olması gerekir. Çünkü, doğru ortam sıcaklığı uykunuzun kalitesini önemli derecede etkiler.

Çok sıcak veya çok soğuk bir oda iyi uyuma için engel teşkil eden bir durumdur. Genellikle herkes hafif serin bir ortamda uyumayı tercih eder. İyi bir uyku için yaklaşık 16-18°C aralığında bir sıcaklık yeterlidir. Örneğin 24°C’nin üzerindeki bir sıcaklık uyuyan kişi için rahatsızlık hissi yaratabilir. 12-13°C sıcaklıktaki bir oda ise uykuya dalmak için çok soğuktur.

Yaşlı insanlar, bebekler ve çocuklar daha ılık bir ortama ihtiyaç duyabilirler. Yatak odasında sıcaklığı ölçen bir termometre bulundurarak odanın aşırı soğuk veya aşırı sıcak hale gelmediğini kontrol edebilirsiniz.

Diğer önemli bir faktörde ortamın nem oranıdır. Aşırı nemli veya kuru hava rahatlık hissini etkiler ve uykuya dalmayı zorlaştırabilir. Ortamda bulunan hava aşırı durgun veya aşırı hareketli olmamalıdır. Yatak odamızda hava akımı çok yavaşsa veya çok hızlıysa uykumuz olumsuz etkilenebilir. Uyurken yatak odasının kapısını kapalı tutmak içeride karbon monoksit birikmesine sebep olarak ve hava kalitesini düşürebilir. Aşırı hızlı hava akımından dolayı cereyanda kalmak ise termal konforu bozarak uyumayı zorlaştırabileceği gibi sağlık problemlerine de sebep olabilir. Çünkü sağlıklı bir uyku ortamı için oda sıcaklığının da yeri büyük ölçüde önemlidir. Çünkü düzenli uyku uyumamız için sağlıklı ve doğru yataklar seçmenin yanı sıra uyuma ortamımızın da etkisi oldukça büyüktür.

Paylaş:
Kategori:Genel
Önceki Yazı
Yanlış Yatak ve Yastık Seçiminin Zararları
Sonraki Yazı
Visco Yataklar Çocuklar İçin Uygun Mudur?

0 Yorum

Yorum Yaz