15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://wellmatt.com/blog 300 true

Uyku ile Kilo Vermenin Yolları

Kilo vermek için diyet ve egzersizin önemini çok iyi biliyoruz, fakat bu konuda gizli bir silahınız daha var ki o da :yeterli uyku

Uykunuz, açlık hissi ile ilişkili olan leptin denen hormonun seviyelerini etkiler, böylece vücudunuz tok olduğunun farkına varır. Ayrıca iştahı tetikleyen ghrelin hormonu seviyesini düzenler. Yani uzun lafın kısası, Yetersiz uyuduğunuzda vücudunuzdaki leptin seviyesi düşerken ghrelin seviyesi artar, bu da uykusuz kaldığınızda daha fazla yemek yemenize sebep olabilir.

Yakın zamanlarda yapılan bir araştırmada yeterince uyumayan kadınların iyi uyuyan kadınlara oranla günde 300 kalori daha fazla tükettiği tespit edilmiştir. Bu nedenle kilo vermek için iyi uyku büyük önem taşır. Yine buna benzer bir araştırmada, günde 7 ila 9 saat arasında uyuyan kadınların uykusuz kalan kadınlardan daha az kilolu olduğu tespit edilmiştir. Araştırmacılar günde 7 saatten az uyuyanların aşırı kilolu veya obez olmaya karşı genetik yatkınlıktan daha fazla etkilendiğini belirtiyor. İlginçtir ki, aynı durum günde 9 saatten fazla uyuyanlar için de geçerlidir. Yani çok fazla uyumakta kilo almaya sebep olabilir.

Belinizin çevresindeki yağlanmaya sebep olan önemli etkenlerden ikisi endişe ve strestir. Yeterli uyumak anksiyete ve stresin üstesinden gelmenizi sağlar. Eğer gece iyi dinlendiyseniz, gün içinde egzersiz yapmak için kendinizi daha enerjik hissedersiniz. Bu sayede gün içinde egzersiz yaparak hem kalori harcamak hem de sağlıklı kalmak için kendinizi daha istekli hissedebilirsiniz. Bu arada egzersiz yapmak daha iyi uyumanızı da sağlar, böylece iyi uyku alışkanlıklarınızı gözden geçirerek hayatınızda uyku ve egzersizin birbirine faydalı olduğu bu döngüyü başlatabilirsiniz.

Paylaş:
Kategori:Genel
Önceki Yazı
Uyku Hali Hareketleri
Sonraki Yazı
Yatakta Huzursuzluk Nedenleri

0 Yorum

Yorum Yaz