15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://wellmatt.com/blog 300 true

Uyku Apnesi Ne Demek ?

Hayatımızın büyük bir bölümünü geçirdiğimiz uyku esnasında ki davranışlarda, sağlıklı olup olmadığımızı anlamak açısından çok önemli!

Biz millet olarak çoğu zaman horlamayı bir şikâyet olarak görmez; gün içi yorgunluklarımıza, işimizin yoğunluğuna bağlar ve bu  durumu doktora gitme nedeni olarak düşünmeyiz. Aslında her gece düzenli olarak horluyorsanız ve gün içinde kendinizi  uykulu hatta yorgun hissediyorsanız, sizde “uyku apnesi” olabilir.

 Uyku apnesi durumu toplumda en az astım ve şeker hastalığı kadar sık görülen bir hastalık olmasına rağmen tanısı konulmadığı için gizli kalmıştır. Ne yazık ki hayati sağlık sorunlarına da neden olabilen uyku apnesinin belirtilerini hastanın kendisinin farketmesi zordur. Hasta genellikle uykudaki anormal durumlardan, eşi veya yakınlarının fark etmesiyle haberdar olur.

Düzensiz Solunum: 

Uyku apnesinin en önemli belirtisi uykuda ani solunum duraklamaları, çok gürültülü horlamalar ve iç çekmelerdir. Bu durum uykunuzu bozar; sabah yorgun, sersem gibi, uykunuzu alamamış uyanırsınız, gün içinde  genel yorgunluk, isteksizlik hissedersiniz, bu durumlar yaşam kalitenizi, iş hayatınızı, sosyal ilişkilerinizi etkiler.

 Son dönemlerde yapılan araştırmalar, horlama ve uyku apnesinin  çok önemli birçok hastalıkla ilişkili olduğunu göstermiştir Uyku apnesi tedavi edilmezse  önemli sorunlara yol açabilir:

Düzensiz kalp atışı, kalp büyümesi, kalp krizi riskinin artması, yüksek tansiyon, inme, aşırı yorgunluk ve gün içerisinde uyku hali, trafik kazaları(direksiyon başında uyuma), uykuda terleme, aşırı sinirlilik, depresyon, canlılığın kaybolması, uykuda ölüm gibi önemli sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

Korkmayın çünkü uyku apnesi kesin olarak çok etkili bir şekilde tedavi edilebilen bir rahatsızlıktır. Dünyada en yaygın kullanılan uyku apne tedavisi “Kesintisiz Pozitif Nazal Basınç” tedavisidir. Uykuda başucuna konulan küçük bir cihaz  ile burun yoluyla yansıtılan çok hassas pozitif basınç oluşturulur. Bu pozitif basınç, sanki bir hava yastığı yerleştirilmiş gibi hava yollarının ve gırtlağın uykuda sürekli açık kalmasını sağlar ve  apne ve horlamaları ortadan kaldırır.

Eğer bu tarz belirtileriniz varsa, hemen bir uzamana danışmanızı önerir, uykunuzu daha huzurlu geçirmenizi dileriz. Unutmayın yattığınız yer sağlığınız için çok önemli, sıradan yataklar yerine vücudunuzu ve sağlığınızı koruyan ortopedik yataklar tercih etmelisiniz.

Sizin İçin Seçtiklerimiz

Paylaş:
Kategori:Genel
Önceki Yazı
Bebekler İçin Yastık Kullanımı
Sonraki Yazı
Ergenlik Döneminde Uyku

0 Yorum

Yorum Yaz