15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://wellmatt.com/blog 300 true

Terletmeyen Yastık Seçmek

Doğru yastık seçimi terletmez…

“İnsanlar yastıkları binlerce yıldır kullanıyor. Görünüşe göre, tarihteki en eski yastıklar antik Mezopotamya’daki 9.000 yıl öncesine ait taş bloklar. Eski Mısırlılar uyurken kulaklarına, ağızlarına ve burunlarına böcekler girmemesi için başlarını taşların üzerine koyuyorlardı. Antik Çin’de ise seramik, taş veya tahtadan yastıklar yapılıyordu. Yunanlılar ve Romalılar yastık olarak bez ile kaplanmış kuş tüyü veya saman kullanıyordu. Ortaçağda Kral VIII. Henry, hamile kadınlar hariç herkesin yastık kullanmasını yasaklamıştı, o zamanlar erkekler yastık kullanımına zayıflık göstergesi olarak bakıyordu. Antik çağlardaki yastıklar rahatsızlık verici görünüyor fakat insanlığın tarihin eski dönemlerinden beri uyurken rahat etmek için başını yükseltmeye ihtiyaç duyduğunu gösteriyor.

Günümüzde yastıklar o kadar önemli ki bazı oteller müşterilerine farklı yastık türleri arasından seçim yapma imkanı sunuyor. National Sleep Foundation tarafından yapılan bir ankete katılanlardan %64‘ü bir veya iki yastık kullanırken %27‘si en az üç yastık kullanıyor. Başka bir ankete göre ise “Sizce iyi uyumak için yatak mı daha önemli, yastık mı?” sorusunda “yastık” cevabını verenler çoğunlukta.

Dr. Weil’in konu ile ilgili bilgi almak için görüştüğü Arizona Tamamlayıcı Tıp Merkezinden uyku uzmanı Dr. Rubin Naiman’a göre yastık kullanımı rahatlık konusunda yapılan kişisel bir tercih. Yastıksız daha iyi uyuduğunu söyleyenler de var, gastro-özefagiyal reflü bozukluğu (gastroesophageal reflux disorder) nedeniyle çok sayıda yastığı üst üste koyup yatan da var. Dr. Rubin Naiman “ısıyı bünyesine hapsetmeyen yastıklar” kullanılmasını tavsiye ediyor.

Gece yatakta terlemek rahat uyuyamamıza sebep oluyor ve bunu önlemek için doğru uyku ürünleri seçmemiz gerekiyor. Vücudunuza uygun, doğru yatak ve yastık sizi günün en dinlendirici olayı uykuyla daha iyi anlaşmanızı sağlayacaktır. Bunun için aşırı terleme sorununuz var ise uyku uzmanlarına danışarak organik yataklar, Doğal lateks yataklar konusunda bilgi alabilirsiniz.

Paylaş:
Kategori:Genel
Önceki Yazı
Yatak Böceklerine Dikkat !
Sonraki Yazı
Hamilelikte Yatış Pozisyonu

0 Yorum

Yorum Yaz