15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://wellmatt.com/blog 300 true

Sınav Öncesi Uyuyamama Sorunu

ALES, KPSS, LYS, YGS, YDS. Hayatımız boyunca bir sürü sınava girmek zorunda kalabiliyoruz ve sınav öncesi kaygılar hayatımızı çekilmez hale getirebiliyor. “Bu sınav benim için çok önemli, hayatımı etkileyecek mutlaka kazanmalıyım” diye düşündükçe kaygılarımız iyice artıyor.

İşte böyle Aşırı kaygı hissetmemizden dolayı bazen sınavlardan bir gece önce uyuyamıyoruz. Sonra da bu kaygılar başlıyor “Uyuyamıyorum ve sınavda bu yüzden başarılı olamayacağım” veya “Sınavdan önceki gece ya uyuyamazsam ve sınav boyunca yorgun hisseder ve başarılı olamazsam”  ve bu durum işleri bizim için daha da zorlaştırabiliyor.

Önemli bir sınavdan önce yapmamız gereken şeyler :

Sınav kaygısı konusunda tüm psikologların önemle vurguladığı nokta şu: Dozunda kaygı hissetmek gayet normal ve hatta faydalı bir şeydir. Dikkatimizi toplamamızı ve odaklanmamızı sağlar. Zihinsel performansımızı artırabilir. Fakat kaygının dozunu abartırsak bu durum zararlı olmaya başlayabiliyor. Bu nedenle her şeyden önce kaygı hissimizin normal olduğunu, dozunda olduğu sürece faydalı dahi olabileceğini fakat aşırı kaygının zararlı olacağını unutmamak gerekiyor. Gittikçe endişelenmenin ve sınav ile ilgili derin düşüncelere kapılarak aşırı kaygı hissetmenin hiçbir faydası yok.

Her şeyden önce rahat olmak gerekiyor. İradeli olmalı, kendimizi gayet rahat ve iyi hissetmeliyiz. Uzmanlar, “Sınavdan önce uyuyamıyorum, ne yapmalıyım?” sorusu ile sık sık karşılaşıyor. Bu konuda şunu söylemek gerekir, yeterince uyku aldığımızda gün içinde daha uyanık ve daha dikkatli oluruz, beynimiz daha aktif olur ve sınavdaki performansımız artabilir. Fakat “İlla ki çok iyi uyumam gerekiyor” diyerek strese girmenin pek bir faydası yok çünkü aşırı stres yüzünden uykuya dalmamız zorlaşabilir. Uykuya dalabilsek bile uyku kalitemiz düşebilir.

Uyku uzmanlarının genel bir tavsiyesi vardır: “Eğer uykuya dalamıyorsanız uyuyamıyorum diye daha fazla endişelenmeyin. Rahat olun ve bu durumu büyük bir dert haline getirmeyin.”

Cincinnati Üniversitesi Nöroloji Enstitüsünden Doç. Dr. Scott Ries, “Yatağa girdiğimde bir şeyler yapmam lazım diye düşünüyor ve kaygılanıyorsam beynimdeki tehdit merkezini aktive ederim ve beynim artık uyumamı istemeyecektir. Bu yüzden doğru yaklaşım şöyle olmalıdır: ‘Evet, iyi uyuyabilirsem harika olur, fakat uyuyamazsam da bu dünyanın sonu değil.’

Paylaş:
Önceki Yazı
Sağlıklı Bir Yatak Nasıl Olmalı ?
Sonraki Yazı
Işık Uykuyu Öldürür

0 Yorum

Yorum Yaz