15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://wellmatt.com/blog 300 true

Sıcak Havalarda Rahat Bir Uyku İçin Tavsiyeler

Yazın sıcak havalarda uyumak zorlaşabiliyor. Yükselen sıcaklık ve nem değerleri geceleri rahatsızlık verebiliyor ve yatakta terlemeye yol açarak uykuya dalmaya engel olabiliyor.

Ortam koşulları termodinamik biliminde “insan rahatlığı” adı verilen ısıl rahatlık durumunu sağlamıyorsa uykuya dalmamız mümkün olsa bile gece sık sık uyanmak zorunda kalabiliyoruz ve uykumuz bölünebiliyor. Çoğu bilim adamı serin bir odada uyumanın daha kolay olduğu konusunda hemfikir. Bazı bilim insanları, 24°C’nin üzerinde bir sıcaklığa sahip bir odada uyuyorsanız uykunuzun bölünebileceğini düşünüyor. Benzer şekilde fazla soğuk bir oda da uykuyu olumsuz etkileyebilir.

Geceleri terliyor ve uykuya dalamıyorsanız sıcak havalarda serinlik içerisinde ve iyi bir şekilde uyumak için şu tavsiyeleri uygulayabilirsiniz: Gündüz vakti genellikle dış ortam evimizden daha sıcaktır. Evinizin sıcaklığının yükselmemesi için gündüzleri pencereleri ve perdeleri kapalı tutabilirsiniz. Gece vakti dışarıda hava sıcaklığı düşünce penceleri açarak havalandırma sağlayabilir ve odanızın sıcaklığını düşürebilirsiniz.

Visko yastıklar ve yataklar sıcak havalarda kolayca ısınabilir ve vücut ısınızı artırabilir, çok sıcak bölgelerde yaşıyorsanız, visco yerine Lateks yatağı tercih edin, ya da bir tarafı visco bir tarafı Lateks mevsimlik yatakları da tercih edebilirsiniz. Eğer lateks veya visko yastıkta rahat ediyor ve sıcak havalara rağmen bu tür bir yastık kullanmayı seviyorsanız, bunların at tüyü veya pamuk gibi doğal elyaf dolgusu içeren ve hava dolaşımına imkan veren 3 boyutlu kumaşlar ile kaplanmış modellerini tercih edin.

Evinizin içinde hava dolaşımı sağlayın. Eğer bütçeniz imkan veriyorsa klima kullanın. Bu mümkün değilse bir vantilatör kullanarak hava sirkülasyonu gerçekleştirebilirsiniz. İnsanlar için ısıl rahatlık hissi havanın sıcaklığı ve nem oranının yanı sıra havanın hareket hızına da bağlıdır. Yatağa girmeden önce vücut sıcaklığınızı düşürün. Soğuk bir duş alabilir veya Ortadoğu Ülkelerinde insanların yaptığı gibi üzerinize hafif nemli ve ince bir örtü örtebilirsiniz. Ayaklarınızı serin tutun. Örtü kullanıyorsanız ayaklarınız açıkta kalsın. Pijamanız ince olmalıdır ve doğal elyaflardan üretilmiş olmalıdır.  Sentetik elyaflardan üretilmiş kalın bir pijama kullanmayın. Pijama yerine ince bir şort, kolsuz bir t-shirt veya atlet ile de uyuyabilirsiniz.

Sizin İçin Seçtiklerimiz

Paylaş:
Kategori:Genel, Lateks Yatak
Önceki Yazı
Yatak Odasında Fransız Etkisi
Sonraki Yazı
Romatizma Ağrıları için Uygun Yatak Tavsiyeleri

0 Yorum

Yorum Yaz