15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://wellmatt.com/blog 300 true

Sabah Ergzersiz Yap iyi Uyu

Kan basıncınızı düşürmek ve ayrıca geceleri daha iyi uyumak için sabah saat 07.00 civarında yapılan egzersizler faydalı oluyor.

Appalachian Devlet Üniversitesinden Dr. Scott Collier  ve asistanları haftada üç defa orta yoğunlukta egzersiz yapan 40 ile 60 yaş arasındaki bireylerin ve uyku düzenlerini takip eden bir araştırma yapmışlar. Kişilere koşu bandında sabah 07.00, öğlen 13.00 ve akşam 19.00’da yürüyüşler yaptırılmış. Sabah 07.00’de yürüyüş yapan kişilerin tansiyonu %10 düşmüş ve gün boyunca düşük kalmaya devam etmiş. Ayrıca sabah egzersizi yaptıkları günlerin gecesinde tansiyonlarında yaklaşık %25 düşüş görülmüş. Öğle veya akşam vakitlerinde egzersiz yaptıkları günlere göre daha uzun uyumuşlar ve gece boyunca daha fazla faydalı uyku döngüsü geçirmişler.

Yüksek tansiyonun uyku üzerinde büyük etkisi bulunuyor. Collier bunu şöyle açıklıyor: “Kan basıncımız gece vakti düşer ve vücudumuzun kendini yeniden düzenlemesine yardımcı olur. Kan basıncı belirli bir aralıkta kalır, damar sisteminin ve kalbin rahatlamasına yardımcı olur. Kötü uykunun uzun vadeli klinik sonuçlarının hipertansiyon, kalp krizleri ve miyokart enfarktüsünü içerdiğini biliyoruz. Ayrıca, obezite ve diyabet de kötü uyku ile ilişkilendirilebilir.

Dr. Collier aslında akşam yapılan egzersizlerin daha faydalı olacağı sonucunu elde etmeyi beklerken bir sürpriz ile karşılaşmış; “Şaşırtıcı bir şekilde sabah 7’de yapılan egzersizin akşam 7’de yapılana göre gün boyunca tansiyonun düşürülmesine ve gece iyi uyumaya daha çok yardımcı olduğunu gördük. Öğlen 1’de yapılan egzersizin ise kan basıncı ve uyku açısından faydaları daha azdı.”

New York Presbiteryan Hastanesi Kalp ve Göğüs Cerrahisi Bölümünden Dr. Halit Yerebakan, araştırma ile ilgili yorumlarında şunları belirtiyor: “Sabah egzersizi uyku düzeninde olumlu değişiklikler sağlarken zihinsel ve fiziksel olarak da faydalı olur. İyi uyku kan basıncının dengelenmesine yardımcı olur, kalp sağlığını olumlu etkiler, stresi azaltır, kilo kontrolüne katkıda bulunur. Derin uykuda daha uzun zaman geçirmek, vücudun kendini onarmasına daha fazla imkan tanır. Doğru zamanda egzersiz yapmak ve iyi uyumak, yüksek tansiyon başlangıcı durumunda olan kişilerin yüksek tansiyon hastası durumuna gelmesini önlemeyi sağlayabilir.”

İyi yatakta, iyi bir uyku çekin sağlıklı yaşayın! Vücudunuza uygun ortopedik yataklar için uyku uzmanlarımıza danışabilirsiniz.

Paylaş:
Kategori:Genel
Önceki Yazı
Bebekler İçin Tehlikeli Uyku Ürünleri
Sonraki Yazı
Yorgunlukla Başa Çıkma Yolları

0 Yorum

Yorum Yaz