15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://wellmatt.com/blog 300 true

Romatizma Ağrıları için Uygun Yatak Tavsiyeleri

Artrit terimi birçok farklı romatizmal hastalık veya durumu ifade eden bir terimdir. Bunlardan en yaygın olanı osteoartrit olarak bilinir. Artrit; eklemlerde tutukluk, ağrılar, şişmeler iltihaplanma ve hareket kısıtlaması ile karakterize edilir.

Artritten muzdarip olan insanlar, bu rahatsızlığın acılarından ve ağrılarından muzdarip olmayan insanlara göre daha çok uyku sıkıntıları çektiklerini bildirmektedir. Çoğu sağlık sorununda olduğu gibi artrit ve uyku arasında da iki yönlü bir ilişki vardır. Bir yandan artrit iyi uyumayı daha zor hale getirirken diğer yandan iyi uyumak ağrılar ile başa çıkmayı, enflamasyonu ve eklem hasarını kontrol altına almaya yardımcı olmayı sağlar. Bu sebeplerden dolayı artrit semptomları ile mücadele etmek için uykuyu bir öncelik haline getirmek önemlidir. Uyku, rahat hissetmek ve ağrıları geçirmek için çok önemlidir ve bu nedenle rahat bir uyku yüzeyi sağlıklı bir uyku için büyük önem taşır.

Eski ya da rahatsızlık veren bir yatak uyku kalitesine ve rahatlığına zarar verebilir ve eklem ağrılarını artırabilir. Yüzeyi yeteri kadar yumuşak olan bir yatak rahatlığı artırırken ağrıları azaltmaktadır. Fakat yatak aynı zamanda üzerinde uyuyan kişinin uyku pozisyonunu rahatlıkla değiştirmesine imkan verecek kadar vücuduna uygun olmalıdır.

Lateks, sünger, Visco, elyaf dolgu, pamuk, organik hammaddeler veya yün gibi materyaller ile üretilmiş ekstra ped içeren çok sayıda yatak tipi mevcuttur. Yatak satın almadan önce bir ön araştırma yapmanız ve daha sonra farklı yatakları deneyerek size en uygun olanı seçmeniz gerekir.

Rahat bir yatak satın almak istiyorsanız bu işe yeteri kadar zaman ayırmanız gerekir.Çok alçak veya yerden çok yüksek bir yatağa yatmak ve sonra yataktan çıkmak da zor olabilir. Ağır battaniyeler veya hantal yorganlar ve yatak örtüleri ağrıyan eklemlere daha fazla basınç uygulanmasına yol açarak rahatsızlık verebilir. Yatağın ayak kısmında battaniyeleri yukarıda tutmak için battaniye kaldıraçları kullanılabilir.

Artrit sorunu olan bazı kişiler, kalça, bel veya sırt ağrıları nedeni ile yatağa girerken ve yataktan çıkarken sıkıntı yaşayabilirler. Bu durumda hareketli bir yatak seti kullanmak faydalı olabilir. Ayarlanabilir yatak setleri ayrıca dizlerin yukarıya kaldırılmasını sağlayarak bel üzerindeki basıncı azaltmaya yardımcı olur.

Uyku bu kadar önemli olduğu ve her dakikası değerli olduğu için yatakta eşinizin hareketlerinden rahatsızlık duymanızı engelleyecek materyaller size yardımcı olabilir. Bazı eşler yatakta birbirlerinin hareketlerinden etkilenmemek için ayrı yataklarda ya da her iki tarafı da birbirinden bağımsız olarak kontrol edilebilen çift kişilik yataklarda yatmayı tercih edebilirler. Ama Visco ya da Lateks malzemeli yataklar, içinde yay bulunmadığından dolayı eşlerin birbirinin hareketlerinden etkilenmemesini sağlar.

Uyku kalitesini artırmak ve yeterli uyku almak için gerekli adımları atmak artrit ile mücadele konusunda kesinlikle faydalı olacaktır. Rahat bir yatak, yenileyici bir uyku elde etme konusunda kritik bir faktördür ve ayrıca sağlıklı bir yaşam tarzının önemli bir bileşenidir. Uyku, sağlık ve iyilik konusunda herkes için hayati önem taşıdığı için eğer sürekli devam eden uyku problemleriniz varsa bir uyku uzmanına danışınız.

 

Paylaş:
Kategori:Genel
Önceki Yazı
Sıcak Havalarda Rahat Bir Uyku İçin Tavsiyeler
Sonraki Yazı
Organik Uyku Ürünlerinin Faydaları

0 Yorum

Yorum Yaz