15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://wellmatt.com/blog 300 true

Neden Latalı Baza ?

Latanın anlamı, dar ve kalınca tahta demektir. Normal de kullanmaya alışkın olduğumuz bazaların içinde, düz bir şekilde bulunan suntalem malzeme yerine, birbirine paralel şekilde yerleştirilen bu dar tahtaların kullanılmasıyla da Latalı Bazalar yapılır.

Bu lata ahşap yerine metal ya da demirden de olabilir ama ahşap olması tercih sebebidir. Latalar ısıl işlem görmüş bir şekilde, eğimli olarak baza içerisine yerleştirildiğinden dolayı yatağı yerleştirdiğinizde, yatağın kendi ağırlığı ve üzerindeki yüklerden kaynaklanan ağırlıklar lataların aşağı yönde esnemesini sağlar.

Son dönemde Avrupa ülkelerinin çoğunda genellikle latalı bazalar kullanılıyor. Türkiye’de Visco ve Latek yatakların yayılmasıyla tanınan ve yeni yeni tercih edilen Latalı bazalar, yatak için esnek ve dinamik bir zemin oluşturur. Yatak, alt yüzeyi ile birlikte esner ve rahatlık artar.

Zaman içerisinde kullandığınız yatağın içindeki Visco, lateks, sünger ve yay gibi  malzemelerin belirli yorulma ve dayanma  ömürleri vardır. Uzun yıllar boyunca kullanımdan sonra bu malzemeler esnekliğini kaybeder ve yatağınız eskisi kadar rahatlık hissi vermemeye başlar. Latalı baza kullandığınızda yatağın üzerindeki yükleri absorbe ettiği için yatağınızın rahatlığı artarken kullanım ömrü de uzar.

En önemli özelliklerinden biri de, latalar arasındaki büyük boşluklar güçlü bir hava dolaşımını mümkün hale getirerek nefes almasını sağlar. Yatağın iç sıcaklığı ve nemi aşırı yükselmediği için de bakteri ve maytların yatakta yetişen mikropların hızlı bir şekilde üremesi engellenir, yatağın hijyenik kalması kolaylaşır.

Tabi ki burada kullanılan yatak da çok önemlidir. Visco ortopedik, Doğal Lateks ve ya Organik yataklar latalı bazlar ile kullanılırsa daha uzun ömürlü olacak ve konforu daha da artacaktır. Üstelik Latalı bazanın alt kısmı yine sandıklı olabilir ve bu alışageldiğimiz baza mantığına daha yakındır. Doğru yatak ve baza ile uyku ürünlerinin ömrü, uykunuzun konforu sizi uzun yıllar, bulutların üzerinde güzel rüyalara taşıyabilir.

Vücudunuza en uygun ve doğru yatak için, uyku uzmanlarımıza danışın. Unutmayın uyku çok önemlidir. Bedeninizi dinlendiren tek şey uykudur.

Paylaş:
Kategori:Genel
Önceki Yazı
Visco Ortopedik Yataklarda Kilo Önemli midir ?
Sonraki Yazı
Yaylı ve Visco Yatakların Zararları

0 Yorum

Yorum Yaz