15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://wellmatt.com/blog 300 true

Kronik Bel Ağrısı İçin Yatak

Halk içinde ki genel kanı bel ağrısı olan hastanın sert yatakta yatmasıdır. Bel ağrısı nedeni ile hiç yatak kullanmadan beton veya parke zemin üzerine çarşaf sererek yatan kişiler bile var. Peki, nedir bu sorunun doğru cevabı? Bilimsel kanıta dayalı doğru cevabı bulmak için yaptığım edebiyat araştırmasında bulduğum bilgileri sizlerle paylaşmak istedim. Yatak bel ağrısını nasıl etkileyebilir? İyi bir yatak iyi bir uyku sağlayacağı için hasta sabah kendini daha iyi hisseder ve bu da gün boyu ağrının algılanmasını iyi yönde etkileyebilir. Yatak vücut pos türünü eklemlerin istirahat pozisyonunda olduğu ideal pozisyonda tutar ise omurgayı oluşturan eklemlerde aşırı zorlanma olmaz ve ağrı engellenebilir.

Vücudun çıkıntılı kısımlarının üzerinde oluşan yatmaya bağlı basınç ne kadar az olursa ve bu çıkıntılı kısımlar ne kadar iyi yastıklanabilirse basınca bağlı ağrı o kadar az olur.

Yatak kişinin içinde rahat dönmesini sağlayan bir yapıda olursa bu işlem sırasında bel bölgesinde olan dönme hareketi daha yumuşak ve zorlamasız olacak ve ağrıya neden olamayacaktır.

Yatak tipinin omurgalar arasındaki yastıkçıkların (disk) beslenmesi üzerinde etkili olabileceği düşünülmektedir.

Yapılan bir araştırma ile en az 6 aydır kronik bel ağrısı olan 18 ile 60 yaş arası 160 hasta dahil edilmiş. Bu hastalar yaş, cins, ağrı süresi ve şiddetine göre tek kör randomizasyon usulüyle 3 değişik gruba ayrılmışlar. Daha sonra 3 çeşit yatak bu gruplarda denenmiş. Birinci gruptaki hastalara su yatağı, ikinci gruptaki hastalara vücut şekline uyan viscoelastik yatak ve üçüncü gruptaki hastalara sert yatak verilmiş ve yataklar firmalar tarafından evlerine yerleştirilmiş.

Vücut şekline uyan visco yataklar, Isı-hassas basınç rahatlatıcı materyal, birkaç saniye içinde vücut şeklini alıyor. Sert yatak merkezi sünger ve sertliği sağlayan 3 tabaka pamukla sarılı, yay sistemi yok. Hastalar bu yataklarda bir aylık bir süre yattıktan sonra bel ağrıları ve uyku kaliteleri tekrar incelenmiş. Birinci gruptaki 54 hastanın 13 tanesi evlerine getirilen yatağın su yatağı olduğunu görünce daha önce yakınlarından bu yatakla ilgili tatminsiz sonuçlar duydukları için  yatakları istememişler. Yine ikinci gruptan 3 hasta ve üçüncü gruptan 3 hasta benzer duyumlar nedeniyle gruplarına özgü yatağı kullanmak istememişler ve çalışmadan çıkmışlar. Böylelikle birinci grupta 41, ikinci grupta 49 ve üçüncü grupta 51 hasta yatakları evlerine kurdurmuşlar ve deneme sürecine girmişler. Bunlardan da kısa süreli deneme sonrası birinci grupta 3 hasta su yatağını, ikinci grupta 6 hasta visko yatağı ve üçüncü grupta da 18 hasta sert yatağı bel ağrılarını arttırdıkları ve uyku kalitelerini düşürdükleri gerekçesi ile çalışma tamamlanmadan bırakmışlar. Geri kalan ve bir aylık deneme sürecini tamamlayan hastalarda ise ağrı ve uyku kaliteleri ve düzenleri ile ilgili testler yapılmış ve su yatağı veya visko-elastik yatakta yatan hastaların, bel ağrısının ve uyku düzenlerinin sert yatağa yatan hastalara oranla daha pozitif etkilendiği tespit edilmiş. Su yatağı ile visko yatak arasında ise bir farklılık bulunamamış. Bu çalışmanın bilimsel değeri yatak çeşitlerini öğrendikten sonra çalışmaya katılmak istemeyen hastaların çokluğu nedeniyle biraz zayıflamakla beraber literatürdeki bu konu ile ilgili en derli toplu çalışma denebilir. Elde edilen sonuçlara göre de sert yatağın sanıldığı gibi kronik bel ağrısını azaltmadığı aksine arttırdığı gözleniyor.

Çalışmanın tartışma kısmında ise yumuşak yatakların sert yataklara oranla neden daha iyi sonuç verdiği şu şekilde açıklanıyor; Sert yatakta kişinin yatağa değen çıkıntılı yerleri (kalça, omuz vs.) üzerinde daha fazla basınç olacağı için kişi bu bölgelerdeki basıncı azaltmak üzere sık sık dönecektir ve bu dönme hareketleri de bel ağrısını arttıracaktır.

Prof. Dr. Ahmet Alanay

Sizin İçin Seçtiklerimiz

Paylaş:
Kategori:Genel
Önceki Yazı
Yaşlılıkta Doğru Yatak Seçimi
Sonraki Yazı
İyi Uykunun Vücuda Faydaları

0 Yorum

Yorum Yaz