15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://wellmatt.com/blog 300 true

Kilolu Kişiler Yatak Seçerken Nelere Dikkat Etmeli

Bilinçli olmak şart!

Prof. Dr. Serdar Özgen, tüm bel ağrıları içinde yüzde 3-5’inin bel fıtığından kaynaklandığını, yüzde 95’inin sebebinin bel fıtığı olmadığını söyledi. Ağrılarımızı artıran faktörlerin başında yaklaşık 7-8 saati geçirdiğimiz yatağımızın ve yastığımızın doğru seçilmemiş olması önemli rol oynuyor. Yatak ve yastık seçiminin ülkemizde bilinçli bir şekilde yapılamadığını belirten Prof. Dr. Serdar Özgen, bu seçimin insanların yatış şeklinde göre yapılmasının önemini vurguladı. İnsanların yüzde 30’u sırtüstü, yüzde 65’i yan, yüzde 5’i yüz üstü yattığını belirten Prof. Özgen, yatak ve yastık seçimi konusunda şunlara dikkat edilmesini önerdi:

Kilolu Kişilerde Omurga Daha Çabuk Yıpranır! 

Uzun boylularda kas yapısının güçlü olmaması, omurganın mekaniği açısından ağrıya neden olabilir. Bu hastalar sadece boyları uzun olduğundan özellikle boyun, sırt, bel kaslarına çok önem vermek zorundadır. Şişmanlarda ise durum daha farklıdır. Çünkü omurgaya binen her kilo, omurga, disk ve bağ dokusunun zamanından önce yıpranmasına neden olur. Şişman hastalar belli bir düzende zayıflatılırken, kaslarının hacim ve gücünün artırılması lazım. Sadece kilo vermek yetmez. Kas yoğunluğunu da artırmak lazım. Şişmanlarda bozulmaya bağlı şikâyet görülürken, osteoporoz riski az olur, kemik üstüne binen yükle doğru orantılı olarak güçlenir. Öte yandan, su kaldırma gücünden dolayı insanın omurgasını hafifletiyor. Omurganın üzerinde bir baskı oluşmuyor. Bu sayede omurganın çevresindeki tüm destekleyen kaslar ahenkli bir şekilde çalıştırarak rahatlamanız mümkün olabilir. Su aynı zamanda insanların gerginliğini de ortadan kaldırır.

Neler Yapılmalı ?

– Otururken kişinin mutlaka sırtını yaslaması gerekiyor.

– Ergonomik şartların değiştirilmesi gerekiyor, omurgaya uygun çalışma şartları yaratılmalı.

– Bel boşluğuna uygun, çukura girecek küçük yastıklar kullanılmalı.

– Otururken sağa sola eğilmeyeceksiniz, eğilirseniz basınç 300-350 ye çıkıyor.

– Öne eğilmiş durumda -yüz yıkarken- sağa sola eğilmek yanlış. Çünkü bu hareket disk içi basıncı artırıyor, omurganın balansını bozuyor.

– Omurgada eğrilmeler olduğu takdirde, kasılmalar ve dolayısıyla boyun, bel ve sırt ağrıları artıyor.

– Sağlıklı beslenme, dinamik yaşam ve düzenli egzersiz unutulmamalı.

Ve tabi ki doğru yatak. Vücut basıncını azaltarak omurgaya destek veren, vücut boşluklarını dolduran kişiye özel ortopedik yataklar tercih edilmelidir. Visco , Lateks ya da Organik yataklar bu konuda yapılacak en iyi seçimlerdir, detaylı bilgi için uyku uzmanlarımıza danışabilirsiniz.

Sizin İçin Seçtiklerimiz

Paylaş:
Kategori:Genel
Önceki Yazı
Visco Yataklar Yazın Terletir Mi ?
Sonraki Yazı
Ortopedik Yatak Nedir ve Neden Önemli ?

0 Yorum

Yorum Yaz