15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://wellmatt.com/blog 300 true

Kadın ve Erkek Nasıl Uyur ?

İngiliz uzmanlar, ‘kadınlar mı yoksa erkekler mi daha çok uyuyor’ sorusunun yanıtını buldu! Buna göre, kadınlar erkeklerden 20 dakika daha fazla uykuya ihtiyaç duyuyor!

Loughborough Üniversitesi Uyku Araştırmaları Merkezi Jim Horne, “uyku beynin kendini tamir etmesi ve yenilemesi için ihtiyaç duyduğu andır. Uyku sırasında dil, düşünce ve anıların depolandığı korteks kendini toparlar” diye belirtiyor. Kadınlar daha fazla düşündükleri için beyinlerini erkeklerden daha çok kullanır ve bu nedenle daha çok uykuya ihtiyaç duyar. Profesör Horne, ‘Karışık işlerle uğraşan, kararlar alan bir erkek de diğer erkeklere göre daha fazla uykuya ihtiyaç duysa da kadınlar kadar fazla uyku gereksinimi duymaz. Kadınlar erkeklerden 20 dakika daha fazla uykuya ihtiyaç duyuyor. Ancak bazı kadınlar için bundan daha kısa bir süre yeterli olabilir. Professor Horne’a göre 75 yaşındaki bir kadının beyni 70 yaşındaki bir erkeğin beynine yakındır. Bunun kesin olarak nedeni bilinmese de, şimdilik kadınların erkeklerden daha fazla uyumasına bağlanıyor. İngiliz uzmanlar, ‘kadınlar mı yoksa erkekler mi daha çok uyuyor’ sorusunun yanıtını buldu! Buna göre, kadınlar erkeklerden 20 dakika daha fazla uykuya ihtiyaç duyuyor. Loughborough Üniversitesi Uyku Araştırmaları Merkezi Jim Horne, “uyku beynin kendini tamir etmesi ve yenilemesi için ihtiyaç duyduğu andır. Uyku sırasında dil, düşünce ve anıların depolandığı korteks kendini toparlar diye belirtiyor.

Kadınlar daha fazla düşündükleri için beyinlerini erkeklerden daha çok kullanır ve bu nedenle daha çok uykuya ihtiyaç duyar. Profesör Horne, ‘Karışık işlerle uğraşan, kararlar alan bir erkek de diğer erkeklere göre daha fazla uykuya ihtiyaç duysa da kadınlar kadar fazla uyku gereksinimi duymaz. Kadınlar erkeklerden 20 dakika daha fazla uykuya ihtiyaç duyuyor. Ancak bazı kadınlar için bundan daha kısa bir süre yeterli olabilir. Professor Horne’a göre 75 yaşındaki bir kadının beyni 70 yaşındaki bir erkeğin beynine yakındır. Bunun kesin olarak nedeni bilinmese de, şimdilik kadınların erkeklerden daha fazla uyumasına bağlanıyor. Öte yandan kadınların erkeklerden daha fazla uykusuzluk çektiği belirtiliyor. Kadınlar uyandıktan sonra erkeklerden daha zor uykuya dalıyor. Bir haftalık bir araştırmaya göre, kadınların yüzde % 18 kötü uyurken erkeklerin yalnızca % 8 uyku sorunu yaşar. Profesörr Horne, ‘Bazı insanlara günce 5 saatlik uyku yeter çünkü öğle arasında bir saat şekerleme yaparlar. Bu onların uyudukları saati 6’ya tamamlar. Bu az ama iyi uyumak isteyenlere önerilebilir. Margaret Thatcher, öğle arası 1 saatlik uykuyla beraber günde 4 saat uyurdu. Winston Churchill gece 4 saat uyurdu ancak her gün iki saat siesta yapmaya alışkındı. Yeterince uyuyamadığınızı düşünüp üzülmeyin. Gece iyi bir uyku uyumuyorsanız ya da tüm gece uyumuyorsanız günde 14 saatinizi yatağınızda geçirmek zorunda değilsiniz demektir. Derin, kısa ancak iyi bir uyku sizin için yeterli demektir. En az 3,5 saat uyumanız yeterli” dedi. Wellmatt size sağlıkla uykular sunmak için konforunu daha da artıracak yataklar üretmektedir. Yataklarımızı seçerken çok dikkat etmeliyiz. Kişi kendi sorularına cevap alabilecek yataklar seçmeli. Unutmayın uyku beynimizin dinlenme sürecidir ve beden yorgunluğumuzu da atmamıza yardımcı olur. Wellmatt Yatak Fabrikası ortopedik yatakları ile size sorunsuz yaşatır. Visco, Lateks ya da Organik tamamen ortopedik yataklarımızı inceleyin deriz.

Sizin İçin Seçtiklerimiz

Paylaş:
Kategori:Genel
Önceki Yazı
Mükemmel Uyku Nasıl Sağlanır ?
Sonraki Yazı
Rüya Ve Uyku İlişkisi

0 Yorum

Yorum Yaz