15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://wellmatt.com/blog 300 true

İyi Uyku Trafik Kazalarını Önler!

Uykusuz iken araba kullanmanın neredeyse alkollü iken araba kullanmak kadar tehlikeli olduğunu mutlaka biliyorsunuzdur.

Şaşırtıcı olan gerçek ise şu: Amerika’da uykusuz araç kullanmaktan dolayı trafik kazası yapmaya en çok eğilimi olan kişiler uzun gece vardiyaları boyunca sürücülük yapan TIR veya kamyon şoförleri değil, gençlermiş!

Sağlıklı Uyku Projesinin sözcüsü, Amerikan Uyku Tıbbı Akademisinin yeni başkanı seçilen nöroloji profesörü Dr. Nathaniel F. Watson şu açıklamayı yapıyor: “Uyanıklık, dikkat, tepki süreleri, karar verme becerileri gibi fonksiyonları zayıflatarak sürüş kabiliyetine yaptığı olumsuz etki açısından uykusuz araç kullanmak aynen alkollü iken araç kullanmaya benziyor. Uykusuz araba kullanmak ölümcül derece tehlikeli fakat bundan tamamen korunmak da mümkün.”

Sağlıklı Uyku Projesi ekibi gençleri düzenli uyku saatleri konusunda motive ederek onların uyku sağlığı konusundaki tutumlarını geliştirmenin bu konudaki istatistikler üzerinde olumlu değişimler yapacağına inanıyor. 2015 yılının başlarında Milli Uyku Vakfı farklı yaş gruplarındaki kişiler için günlük uyku ihtiyacının kaç saat olduğu konusundaki resmi tavsiyelerini güncellemişti. Yetişkinler için tavsiye edilen günlük uyku süresi 7 ile 9 saat arasında kalırken bu süre 14 ile 17 yaş arasındaki gençler için günde 8 ile 10 saat arasında, 18 ile 25 yaş arasındaki gençler için ise günde 7 ile 9 saat arasında belirtilmişti. Amerikan Uyku Tıbbı Akademisi gün içerisinde uyanıklık seviyesini artırmak ve uykusuz araba kullanma riskini ortadan kaldırmak için 19 yaşa kadar olan gençlerin (İngilizcede teenager olarak adlandırılan yaş grubu) günde 9 saatten biraz fazla uyumasını tavsiye ediyor. Akademi, eğer araba kullanırken şu belirtileri kendinizde görüyorsanız aracınızı hemen yol kenarı çekmenizi ve yanınızda bulunan başka bir sürücüye vermenizi tavsiye ediyor. Esniyorsanız veya gözlerinizi açık tutmakta zorlanıyorsanız.   Uykunuz geldiği için başınızın öne doğru eğildiğini ve başınızı dik tutamadığınızı hissediyorsanız. Son birkaç dakikadır nasıl araba kullandığınızı hatırlamıyorsanız.   Önünüzdeki araçlara fazlaca yaklaşıyorsanız. Trafik işaretlerini ve dönüş levhalarını gözden kaçırıyorsanız.  Başka bir şeride veya güvenlik şeridine girdiğinizi sonradan fark ediyorsanız. Aslında Sağlıklı Uyku Projesi, insanları uykusuz araba kullanmanın yol açabileceği trafik kazalarından korumanın da ötesinde genç nesillere sağlıklı ve dengeli bir hayat yaşama konusunda uykunun önemini göstermeyi amaçlıyor.

Paylaş:
Kategori:Genel
Önceki Yazı
Uykuda Öğrenme
Sonraki Yazı
Otel Yatakları Ve Müşteri Memnuniyeti

0 Yorum

Yorum Yaz