15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://wellmatt.com/blog 300 true

Hamilelikte Yatış Pozisyonu

Bebeğinizi beklerken, hamilelik döneminizin her anı, yedikleriniz, içtikleriniz yani bütün detaylar çok önemli. Yatma şekliniz, uyurken yattığınız pozisyon ve yön bebeğiniz için çok önemli.

Hamilelik döneminde özellikle sol tarafa doğru yatış önerilir. Çünkü vücudun ortasından sağ tarafında en büyük toplar damar geçer ve sağ tarafa doğru yatıldığında bu toplar damara rahim bası yapar bu da kalbe dönen kan miktarını azaltır yani bebeğe giden kan miktarının azalmasına sebep olur.

Bunun yanı sıra sağ tarafa yatıldığında kalbe dönen kan azalacağı için vücuttaki şişlikler artabilir. Sol yana yatıldığında ise tersine plasentaya yani bebeğin eşine giden kan artar, böylece bebeğe daha fazla oksijen ve besin maddesi ulaşır. Sol tarafa yatmak kan dolaşımındaki sirkülasyonu arttırarak vücuttaki şişlikleri (ödem) azaltır. Bütün bu sebeplerden ötürü hamileler için en rahat uyku pozisyonu sol yana yatmaktır.

Yatış pozisyonu kadar önemli olan şeylerden biri de yattığınız yatak. Vücut basısını azaltan ve yattığınızda bel ve omurganızı destekleyen, ortopedik yataklar hamileliğiniz ve sonrasında da daha sağlıklı uyumanızı sağlar. Özellikle Visco Ortopedik, Lateks ya da Organik yataklar, gelişen uyku teknolojisinin son ürünleri olarak vücudunuza en uygun yatışı sağlayacaktır.

Paylaş:
Kategori:Genel
Önceki Yazı
Terletmeyen Yastık Seçmek
Sonraki Yazı
Yatakta Kılıfın Önemi

0 Yorum

Yorum Yaz