15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://wellmatt.com/blog 300 true

Ergenlik Döneminde Uyku

 Ortaokul ve lise çağındaki gençler hafta içinde okula giderken cumartesi ve Pazar günleri haftanın yoğunluğunu atmak için öğle vaktine kadar uyumayı tercih ediyor. Aslında bu tercih ile okul günlerinde ki yoğun tempo ve kısıtlı uyku süresini telafi ederek dinlendiklerini düşünüyorlar fakat hafta sonunda çok uyuyarak kendilerine iyilik yapmış olmuyorlar.

13-19 yaş arasındaki gençlerin günde 9 saat uyuması tavsiye ediliyor, fakat özellikle okul günlerinde gelişim çağında ki bu gençlerin % 80’i 9 saatten az uyuyor. Ödevleri yapmak, sınavlara hazırlanmak, ders dışı faaliyetlerde bulunmak, aile ve arkadaşlarına zaman ayırmak için geç saatte yatabiliyorlar ve sabahları erken kalkmak için çaba göstermeleri gerekiyor.

Üst üste yetersiz uyuyan kişiler belli bir süreden sonra ise uyku yetersizliği problemi yaşayabiliyorlar. Hafta sonunda geç saatlere kadar uyumak bu eksikliği gidere biliyor, fakat daha büyük bir soruna da yol açabiliyor. Vücudun biyolojik saati bozula biliyor, bu yüzden uyku düzeninde okul günlerinde geç yatmaktan dolayı meydana gelen kayma daha kötü hale gelebiliyor.

Sonuçta uyku düzeni ritim bozukluğu yani ritme uygunsuz hale geliyor ve sabahları uyanmak daha da zor oluyor. Aslında cumartesi ve Pazar günleri geç saate kadar uyumak biyolojik ritmi bozarak pazartesi sabahı 5 saatlik bir jet sendromu veya eş zamanlama bozukluğu etkisi hissedilmesine yol açıyor. Yani saat gerçekte 06.00 gösterirken vücudun iç saati 01.00 oluyor. Bu da gençlerin okulda derslere konsantre olmasını ve derse olan ilgisini azaltarak moralinin ruh hali üzerinde olumsuz etkiler gösteriyor.

Sizin İçin Seçtiklerimiz

Paylaş:
Önceki Yazı
Uyku Apnesi Ne Demek ?
Sonraki Yazı
Yatağın Sağlığa Ve Uykuya Etkisi

0 Yorum

Yorum Yaz