15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://wellmatt.com/blog 300 true

Çocuklarda Uyku Saati

Uzman Psikolog Alanur Özalp, adaptasyon sürecinde çocuğun uyku saatinin önemli olduğunu belirterek, “2- 11 yaş aralığındaki tüm çocuklar için geçerli olan saat 9.30. 6,7 ve 8. sınıflar için, bir saat yukarı çekerek 10.30 sınır diyoruz. Liseye başladığında ise uyku saatini en geç 11.00 olarak öngörüyoruz” dedi. Uyku saati kadar uyku ortamının da sağlıklı bir uyku için önemli olduğunu söyleyen Özalp, “Tam karanlıkta çocuk korkmaz. Ama flu ortamda çocuk korku geliştirebilir. Eşyaların, nesnelerin gölgesi iki katına çıkar. Çocuk bu görüntülerden etkilenip korkabilir. Oysa tam karanlık ortamda, bu söz konusu olamaz. O nedenle karanlık ve sessiz bir ortam vücuda uygun bir yatak sağlıklı bir uyku için gereklidir şeklinde bilgi veriyor.

Bu durumda çocukların daha iyi uyuması için nelere dikkat edilmeli;

Uyku Saati Alışkanlık Haline getirilebilir

Çocuklar uyku saatlerini kaçırmadan, akşam aynı saatte uyumaya vücutlarını alıştırmalı ve kendi biyolojik saatlerine uygun süre uyumalıdır. Sabah kalkış saati de aynı olursa bu düzen sağlanır.

Gece uykusu çok önemli! Unutmayın gündüz ne kadar uyunursa uyunsun, gece uykusunun yerini tutmaz. Çocuklar gündüz sadece dinlenme amaçlı ufak şekerlemeler yaparak sağlıklarını daha güzel korur.

Çocuklar sessiz ve karanlık bir ortamda uyutulabilir

Karanlık, hem uykunun gelmesini kolaylaştırmak hem de tam anlamıyla dinlenmek için önemlidir. Ayrıca flu ya da loş bir ortamda eşyalar çocuğu korkutabilir ama tam karanlık olduğunda bu şekilleri adlandıramayacağı için daha rahat uyur. Aslında hepimizin sağlıklı bir uyku için karanlık, sessiz ve uygun sıcaklıkta bir ortamda uyuması önemlidir.

Uykusu gelmeyen Çocuk uyumaya zorlanmamalıdır, farklı aktivtelerle uykusu gelmesi sağlanabilir.

Uygun Yatak seçilmeli ve vücudu rahat ettirilmelidir.

Vaktinin çoğunu büyüme ve gelişimi için uykuda geçiren çocuklar ve bebekler için, yattığı yatağın önemi çok büyük. Hem bebekler hem de çocuklar için onların hassas vücuduna destek olan ve vücut gelişimlerini destekleyen, ortopedik yataklar da uyumaları gereklidir.

Çocuklarımız için seçeceğimiz yataklara dikkat etmeliyiz. Çünkü Onların gelişimini doğrudan etkilemektedir. Wellmat Yatak Fabrikası, bebek ve çocuk yatakları serileri ile uykuyu sağlığa dönüştürür.”Organik Coco Bebek Yatağı, Ashley Pamuk Bebek Yatağı, Prima Ortopedik Bebek Yatağı, Bronz Baby Visco Yatak” serilerinden birini seçerek uyku danışmanlarımızdan yardım alabilirsiniz.

Sizin İçin Seçtiklerimiz

Paylaş:
Önceki Yazı
Visco Yatak Tavsiyeleri
Sonraki Yazı
Yatak Kullanım Süreleri Nasıl Olmalı

0 Yorum

Yorum Yaz