15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://wellmatt.com/blog 300 true

Çocuklar Neden Merak Eder?

Merak duygusu, çocuk gelişiminde her açıdan önemli bir yere sahiptir. Her şeyden önemlisi, öğrenmenin temelidir. Biz yetişkinler dahi, merak etmediğimiz bir şeyi öğrenmek için çok çaba sarf etmeyiz. Okul döneminde çocuğun ilgi duyduğu derste başarılı olmasının nedenlerinden biri de budur; merak ettiği için öğrenmeye hevesli olur.

Merak duygusu, sağlıklı gelişimin bir parçasıdır. Daha bebeklik döneminde kendini gösterir. Yaşamın ilk aylarında bebeklerin her buldukları nesne ya da eşyayı ağızlarına götürmesi hepimizin dikkatini çekmiştir. Bu davranışlarının altında aç olmalarından ve kendini besleme isteklerinden ziyade, çevreyi tanıma arzuları yatmaktadır. Çünkü bu dönemde ağız, çocuklar için çok önemli bir organdır ve dış dünyayı da bu organları sayesinde tanımaya, keşfetmeye çalışırlar. Merak duygusu okul öncesi dönemde (3-6 yaş) neredeyse doruk noktasına ulaşır. Çocuklar el, kol ve bacaklarını dengeli kullanabilmeyi, kontrol edebilmeyi, yürümeyi öğrenince ilk yaptıkları şey boylarının yetiştiği yerlere uzanmak, çekmeceleri, dolapları karıştırmak olur. Zamanında eliyle işaret etmesine rağmen annesinin vermediği vazoyu gidip artık kendisi sehpanın üzerinden alarak merakını giderebilir. Evin içerisinde sürekli oradan oraya koşturup, etrafı karıştırır. Hele bir de konuşma becerisini kazandıktan sonra ardı arkası kesilmeyen sorulara boğar anne-babasını. Çünkü daha öğrenmesi gereken o kadar çok şey vardır ki. Çocuklar meraklarını farklı şekilde gösterirler: Etrafı karıştırırlar, eşyaları kurcalarlar, gözlem yaparlar, dili kullanmaya başladıklarında ise, bunlara ek olarak sorular sorarlar. Bazen çocuklarda yaramazlık ya da olumsuz davranış diye nitelendirdiğimiz durumlar bile aslında masum bir merak giderilmesinden başka bir şey olmayabilir.

Ebeveynler çocuklarının ev içerisinde keşif yapmasına, eşyaları karıştırmasına izin vermelidirler. Onları sürekli bir şeyleri ellememeleri ya da yapmamaları konusunda uyarmamalıdırlar. Peki her şeye izin mi vermelidirler? Elbette ki hayır. Yukarıda da değindiğimiz gibi merakın kontrollü ve dozunda olması gerekir. Öncelikli olarak tehlikeli ve zararlı durumlara yol açabilecek nesneler/eşyalar ortadan kaldırılmalıdır.

Çocuk yaşı biraz daha büyüyüp ebeveyni ile karşılıklı konuşabildiği zamana gelince, zaten anne-baba ona müsaade etmediği durum ve davranışları açıklayacaktır ve çocuk anlayacaktır. Anlayınca da yapmaktan ya da ellemekten vazgeçecektir. Fakat bebekliğinden beri sürekli “yapma/ hayır/ olmaz…” denilerek engellendi ise çocuk zamanla ya merak duygusunu bastıracak ya da tam tersi yasaklar daha cazip geleceği için izin verilmeyen bir şeyi annesinin gözünün içine baka baka inadına ya da tam tersi gizlice yapma ihtimali yüksek olacaktır.

Dengeli bir merak çocuk için faydalıdır. Merakın çocukta aşırı olması ya da az olması, büyük oranda ebeveynlerin çocuğun merakı karşısında gösterdikleri tutumla alakalıdır. Çocuğa fazla yasak koymak, engelleyici olmak, aşırı uyarmak, ya da çocuğun merakına ilgisiz kalmak merakı olumsuz etkileyen davranışlardır.

Paylaş:
Kategori:Genel
Önceki Yazı
Lateks Yatakların Özellikleri
Sonraki Yazı
Tamamen Doğal Ve Organik AT KILI Yatak

0 Yorum

Yorum Yaz