15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://wellmatt.com/blog 300 true

Çocuklar Anne ve Babalarıyla Uyumamalı !

Yapılan bilimsel araştırmalar, çocukların anne ve babasıyla uyumasının bağımlılık yaptığını gösterir. Bu durum sadece çocuk için değil ebeveyn için de hoş olmayan bir durumdur zira cinsel hayatları olumsuz yönde etkilenir ve çiftler arasında soğukluğa neden olabilir.

Kimi bilim insanları doğal ebeveynliği savunarak,  çocuğun ailesiyle yatağı paylaşmasının bir bağımlılık yaratmadığını ve çocuğun hazır olunca zaten odasına gideceğini savunuyor. Oysa çocuğun gelişimi düşünüldüğünde, bireysel özgüvenini alması açısından ve kendi ayakları üzerinde durabilen bir birey olarak yetişmesi için zamanı geldiğinde kendi yatağında uyumalıdır.

Biz millet olarak dokunmayı sarıp sarmalamayı çok severiz. Bebeğimiz, çocuğumuz korkuyor diye bizi özlüyor ya da uyurken rahat durmuyor diye bahaneler üreterek çocuklarımızı yanımızda yatırırız. Amacımız onları daha rahat uyutmaktır aslında ama, bilmeden zarar veririz.  Bu sebepten çocukların baştan itibaren kendi odalarında yatmaya alıştırılmaları gerekiyor.

Çocuklar bir bahane bulup yanımıza geldiğinde de tutumumuzu bozmamalı ve onları kendi yatağında uyumaya ikna etmeliyiz. Gerekirse, yataklarına götürüp yanlarında biraz kalarak onlara eşlik edilebilir hatta rahatlatıcı masallar okuyabilirsiniz ama onların sağlığı için koynunuza almayın. Bunun önüne geçilmediği takdirde genç delikanlı ya da ergenlik çağındaki gençlerin aileleriyle uyuduğunu görebiliriz. Ve bu durum çok sakıncalıdır ve ailenin cinsel hayatını da fazlasıyla etkiler.

 Bebeklerde 2,5 – 3 yaşına rahatlamak için ebeveyn yardımına ihtiyacı vardır çünkü beyninin bu işlevi yerine getiren kısmı henüz gelişmemiştir. Bebeklerin uyku safhaları ve uyku arası geçişleri de zordur ve onlar için yalnız başına uyanmak korkutucu olabilir. Amerikan Pediatri Akademisi ve UNICEF, ebeveyn ile bebeğin beraber uyumalarını özellikle ilk 6 ay ve sonrasında, bebeğin gelişimi açısından önemli olduğunu söyleyerek destekliyor. Tabi anne ve babanın alkol almamış olması ve sigara tüketmemiş olması çok önemli. Ama şu nokta çok önemli bebek annenin tarafında yatmalı, anne babanın arasında değil. Anne babasıyla uyuyan çocuklar hazır olduklarında kendi odalarına geçerler. Bu süreç tıpkı erken ya da geç konuşan, yürüyen çocuklar gibidir. Önemli olan çocuk hazır olmadan onu ayrılmaya zorlamamak. Ama zamanı da uzatmamak. Bu dengeyi kurarak çocuklarınızın çok sağlıklı ve keyifli bir uyku alışkanlığı olur. Daha sağlıklı bir ruh haliyle kendine güvenerek büyürler.

Bu geçişi rahatlatmak için onlara güzel ve sağlıklı bir yatak seçmeyi de unutmayın. Kendi yatağında rahat eden çocuk, başka yatağa gitmez ve sağlıklı bir şekilde uyur.

Paylaş:
Kategori:Genel
Önceki Yazı
Visco Yatak Şikayetleri Neden Olur ?
Sonraki Yazı
Visco Ortopedik Yataklarda Kilo Önemli midir ?

0 Yorum

Yorum Yaz