15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://wellmatt.com/blog 300 true

Bebekler İçin Uyku Eğitimi

Uyku eğitimi denildiğinde genellikle bebekleri ağlamaya bırakarak kendi kendine uykuya dalmayı öğretmek akla gelir. Ancak “ağlatma yöntemi” uyku eğitimi yöntemlerinden sadece biridir çok fazla seçenek vardır bu yönteme göre belirli bir zaman boyunca bebeğin ağlamasına izin verilir (genellikle çok kısa bir süre)

Ağlatma” yöntemi şu mantığa dayanır: Eğer bir bebeğe fırsat tanırsanız, her bebek kendi kendine uykuya dalma becerisini geliştirebilir. Eğer bir bebeği uyuması için sallarsanız ya da emzirirken uyumasını beklerseniz bebek kendi kendine uyuma beceresini öğrenemeyecektir. Gece boyunca uyandığında tüm çocuklar ve yetişkinlerin doğal uyku döngüsünün parçası olarak uyanırlar yeniden uykuya dönmek yerine ağlamaya başlayacaktır. Tam tersine, eğer bebeğiniz uyku zamanında kendi kendine uyumayı öğrenir ise, gece ya da kısa uyku sırasında uyandığında da aynı beceriyi kullanabilecektir. Ağlama bu uyku eğitimi yönteminin amacı değildir, ancak bu yöntemi savunanlara göre bebeğin kendi kendine uyumasını sağlamak için kaçınılmaz bir yan etkidir.

Amerikalı pediyatrist Richard Ferber 1985 yılında yayınladığı Çocuğunuzun Uyku Sorunlarını Çözün (2006 yılında düzenlenmiş ve genişletilmiştir) kitabında ağlatma yöntemine çok benzer bir uyku yöntemi sunduğu için “Ferber yöntemi” olarak da bilinmektedir. Ferber asla “ağlatma” terimini kullanmamıştır ve bazı çocuklar için uyku eğitiminin kaçınılmaz bir parçası olduğunu düşünen birçok uyku uzmanlarından biridir.

Savunuculara göre uzun dönemin avantajları birkaç göz damlasının kısa dönemli acısını bastırmaktadır. Bu avantajlar: Bebek kendi kendine kolayca ve mutlu bir şekilde uykuya dalar ve ebeveynler de geceyi rahat bir dinleme ile geçirir. Ferber muhtemelen ağlatma yöntemi uyku eğitimini destekleyen en çok tanınan uzmanlardan biridir, ama tek değildir. Sağlıklı Uyku Alışkanlıkları, Mutlu Çocuklar kitabının yazarı pediyatrist Marc Weissbluth, tek başına ağlatma yöntemini onaylamaz ama sağlıklı uyku davranışları geliştirmek için ağlamanın bazı çocuklara yardımcı olan gerekli bir parça olabileceğini söyler. Her çocuk farklıdır ve her yöntem her çocuğa uymaz. Ama denemek isteyenler için önerilir.

Bu yöntemleri denemeden önce bebeğinizin konforlu ve sağlıklı bir yatakta uyuduğundan emin olun. Wellmatt Yatak Fabrikası, bebeklere özel ürettiği yataklar ile, sizi çaresizlikten kurtarır, bebekler rahat uyur.

Sizin İçin Seçtiklerimiz

Paylaş:
Kategori:Genel
Önceki Yazı
Uyku Sorunlarına Neden Olan Olumsuz Düşünceler
Sonraki Yazı
Genç Odalarında Visco Yatak

0 Yorum

Yorum Yaz