15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://wellmatt.com/blog 300 true

Bebekler İçin Uyku Düzeni

Araştırma Enstitüsü, küçük bebeklerin ileriki yıllarda matematik ve edebiyat başarısını etkileyen en önemli unsurun düzenli uyku olduğunu gösteren bir araştırma yayınladı. Araştırma ayrıca uykusu belli bir düzene oturtulmuş çocukların diğerlerine kıyasla kendilerini daha iyi ifade ettiklerini kanıtlıyor.

Kaliteli uyku, 0-3 yaş arasında çocuk gelişimini etkileyen faktörler arasında ilk sıralarda yer alır. Özellikle geceleri deliksiz uyuyabilme becerisi, çocuklara hem zihinsel hem de fiziksel büyüme açısından önemli avantajlar sağlar. Örneğin, REM uykusu olarak bilinen uyku periyodunda çocukların gün içinde öğrendiği bilgi ve becerileri pekiştiren beyin bağlantıları aktive olur.

Çocuklarda fiziksel büyümeyi belirleyen büyüme hormonunun en çok uyku sırasında salgılanır. Yeterli uyumadığı için büyüme hormonu eksik salgılanan çocuklar pek çok organın, kas ve kemiklerin gelişimi bakımından dezavantajlı duruma düşer.

Çocuğunuzun Bebeğinizin Sağlıklı Bir Uyku Düzenine Sahip Olabilmesi İçin Öneriler

Yaşamın ilk yılında bir bebeğin, 10-12 saati gece olmak üzere toplamda günlük 13-14 saat uyku ihtiyacı vardır. (Bazı bebekler bu ortalamanın biraz üzerinde ya da altında seyrediyor olabilir)

?    Yaşamın ikinci yılında toplam uyku ihtiyacı, 1 saat kadar azalsa da 4-5 yaşında bile ortalama 11-12 saatin altına düşmez.

?    Çocuğunuz yeterli uyumuyorsa zihinsel gelişim ve fiziksel büyümeyle ilgili önemli problemler baş gösterebilir.

?    Yetersiz uyku sonucu büyüme hormonu dışında diğer bedensel faaliyetleri belirleyen hormonlarda da sorunlar olabilir. Örneğin, açlık duygusu ve iştahı belirleyen hormonlardaki sorun yüzünden çocuğunuz olması gerekenden fazla yiyor ve yüksek kalorili faydasız yiyeceklere eğilim gösteriyor olabilir.

?    Uyku eksikliği ayrıca gün içinde motor beceriler ve dikkat kapasitesinde düşüşe ve bunun sonucu olarak daha fazla davranış problemi ve öğrenmede geriliğe neden olabilir.

?    Çoğu çocuk ebeveyninin tahmin ettiğinden daha fazla uykuya ihtiyaç duyar.

?    Çocuğunuzun uyku eksikliği yaşadığının göstergeleri gün içinde huzursuzluk ve huysuzluk, her zaman arabada uyuya kalma gibi şeyler olabilir.

?    Eğer çocuğunuz uyku vaktinden önce çok hareketli oluyor ya da uyku vaktinden çok önce yorgunluk belirtileri gösteriyorsa, uyku düzeninizde sorun var demektir.

Bunların yanı sıra önemli bir konuda var ki bebeklerin ve çocukların kullanmış oldukları yatakların uyku düzenindeki büyük etkileridir. Sağlık açından ve bebeklerin omurilik gelişimine faydası olacak çok yumuşak olmayan orta sertlikte bir yatakta uyumaları gerektiğini bilmemiz gerekir. Onların sağlığı bizim mutluluğumuza eşittir.

Sizin İçin Seçtiklerimiz

Paylaş:
Önceki Yazı
Yaylı ve Visco Yatakların Zararları
Sonraki Yazı
Ortopedik Nedir? Ortopedik Yatak Nasıl Olmalı

0 Yorum

Yorum Yaz