15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://wellmatt.com/blog 300 true

Bebekler İçin Tehlikeli Uyku Ürünleri

Bebeklerin uyku ortamı için ebeveynlerin veya bakıcıların tercihleri; sıkışma, boğulma ve ani bebek ölümleri sendromu açısından bebeklerin ebeveynler veya diğer aile bireyleri ile aynı yatakta yatması konuları bilimsel araştırmacılar tarafından incelenmiştir.  Sonuç; Güvenli Uyku Kampanyası, anne ile bebeğin aynı yatakta yatmasını tavsiye etmiyor.

Anne, baba veya başka bir ebeveyn, bebek ile birlikte uyurken onu sıkıştırıp nefes alamamasına ve boğulmasına sebep olabileceğinden bebeklerin anne ile aynı odada fakat ayrı yataklarda yatmaları tavsiye ediliyor.

Amerikan Milli Sağlık Enstitüleri, Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri ve diğer kuruluşlardaki araştırmacıların raporlarına göre, tavsiyelere rağmen Amerika‘da bebeklerin yaklaşık %55‘i halen riski artıran uyku ürünleri ile uyuyor. Güvenli Uyku Kampanyasına göre, yumuşak nesneler ve kalın battaniyeler, kalın kapitoneler ve yastıklar gibi gevşek, dağınık veya sarkık uyku ürünleri bebeğin hava yollarını tıkayabiliyor ve boğulma riski oluşturabiliyor.

Yumuşak yataklar ve uyku ürünleri de ani bebek ölümü sendromuna yol açabiliyor. Bebek bakıcısından toplanan verilere göre 1993 ile 1995 yılları arasında bu tür güvensiz uyku ürünlerinin kullanımı % 85,9 iken 2008-2010 yılları arasında bu oran % 54,7‘ye düşmüş. Araştırma sonuçlarının ilk yazarı CDC Üreme Sağlığı Bölümünden Dr. Carrie K. ShapiroMendoza bu durumu şöyle açıklıyor. Ebeveynler iyi niyetli olabilir, fakat battaniyeler, kapitoneler ve yastıkların bebekler için boğulma kazası ve ani ölüm sendromu riskini artırdığını anlamamış olmaları mümkün.”Sağlık açısından faydaları ve riskleri, emzik kullanmayı bırakmanın doğru zamanı ve zorluk derecesi gibi açılardan derinlemesine incelenmesi gereken bir konu. Fakat biz burada sadece güvenlik açısından değerlendirmek istedik ve Baby Center’dan pediyatri uzmanı George Cohen’in görüşlerini aktarıyoruz. Bazı araştırmalar, ani bebek ölümü sendromu açısından emzik ile uyumanın koruyucu etkisi olabileceğini gösteriyor”.Bu durumun sebebi tam olarak bilinmiyor, fakat emzik ile uyuyan bebeklerin ani ölüm riskinin oransal olarak daha az olduğu belirlenmiş.

Bebekleriniz için, doğru yatak ve uyku uzmanlarının doğru tavsiyeleri ile daha güvenli bir uyku sunabilirsiniz.

Paylaş:
Önceki Yazı
Yatak Odasındaki Işık Meme Kanserini Tetikliyor!
Sonraki Yazı
Sabah Ergzersiz Yap iyi Uyu

0 Yorum

Yorum Yaz