15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://wellmatt.com/blog 300 true

Annelerin ve Babaların Yapabileceği 6 Önemli Uyku Hatası

Gelişim dönemindeki çocuklarının uyumasını ve bu sürecin bozulmadan devam etmesini sağlamak anne-babaların zorlu görevlerinden biridir. “Kaliteli uyku uyuyabilen” çocukların ebeveynleri bile zaman zaman gündüz ve gece uykuları sırasında zorluk yaşayabilmektedir. Çocukların %40’ının bir çeşit uyku problemi yaşadığı bilinmektedir. Uzmanlar,  uyku düzeni oluşturulurken anne-babaların yaptığı 6 yaygın hatadan bahsetmektedir. İyi haber ise bu hataların farkına varılırsa çok zorlanılmadan düzeltilebilecaceğidir. Uyku düzeni ve çevre koşullarıyla ilgili yapılacak küçük düzenlemeler ve değişiklikler, yaygın uyku bozukluklarını önleme ve düzeltmede faydalı olacaktır. Çocuğunuzun zamanında yatması ve bütün gece sağlıklı bir uyku uyumasını sağlamakta başarılı olduğunuzda hem çocuğunuz hem de tüm aileniz daha mutlu ve dinç olacaktır!

  1. Hata: Çocukları yatağa çok geç yatırmak:

 8-9 Saatlik uyku zamanlamasına göre kaçta kalkmaları gerektiğini düşünerek plan yapabilirsiniz.

Hata: Harekete Güvenme  Weissbluth’a göre;

Eğer çocuk, pusette ya da arabada, her zaman hareket eşliğinde uyuyorsa o zaman hareketin uyarımına bağlı olarak, büyük olasılıkla derin ve daha yenileyici olan olan uykuyu alamıyordur”. Weissbluth, hareket sonucu oluşan uykunun, bir yetişkinin uçakta uyumasıyla benzerlik gösterdiğini söylemektedir. İyi Alışkanlık: Hareketi sakinleştirmek için kullanın, dinlenmek için değil.

  1. Hata: Rüyalar Diyarında Fazla Uyarım

Yatma zamanında fazla uyarılan sadece bebekler değildir. Eğer daha büyük çocukların da yataklarında çok oyuncakları varsa veya dış uyaranlar fazlaysa onlar da ihtiyaçları olan uykuya geçemeyebilirler. İyi alışkanlık: Karanlık olsun ve gündüz de gece de uyku zamanlarında hareketi kesin. Uykuyu maksimize etmek için, gece korkuları geliştirebilecek yaştan daha küçük çocukları, ışığı iyice azaltılmış bir ortamda yatırmak önemlidir. ” Bebeklerin iyi uyuyabilmesi için, 1-10 arası bir ölçekte, 10 en karanlık olarak düşünülürse, oda 8 ya da 9 olmalıdır”

  1. Hata: Yatma Zamanı Rutinini Atlamak

Çocuklarımızın yorucu bir günden sonra bir anda ışıkların kapanmasıyla uykuya geçmesini bekleyemeyiz” der Mindell. Ek olarak, araştırmalar göstermektedir ki ” belirli bir rutini olmayan okul çocukları ihtiyaçları olan uykuyu alamazlar”.  İyi Alışkanlık: Rahatlatıcı Yatma Zamanı Ritüeli.  Çocuğunuzun yaşı kaç olursa olsun, anahtar belirli, tahmin edilebilir adımların olmasıdır. Ya da Spivack’in deyimiyle, günlük yaşamdan yavaş yavaş uzaklaşılmasını sağlayan “uyku işaretleri”. Küçük bir çocuk için bu işaretler, pijamalarını giyme ya da biraz kucaklaşma olabilir. Daha büyük çocuklar için rutin, banyo, kitap okuma, şarkı söyleme veya dua etme olabilir. Kendi ritüelinizi yaratabilirsiniz: ” Anlatmak istediğimiz aynı yerde, aynı sırada, her akşam aşağı yukarı aynı zamanda olan tutarlı aktivitelere sahip olmaktır”

  1. Yanlış: Tutarsızlık

Haftada birkaç kez, okul öncesi çocuğunuz çok huysuzlandığında, uykuya dalana kadar onunla birlikte yatağında yatarsınız. Ya da daha büyümüş olan çocuğunuzu kendi yatağında uyuması için bırakırsınız fakat gece sizin yanınıza gelirse müsaade edersiniz.  Problem uyku metodu değil ama uygulanışındaki tutarsızlıktır. Çoğu anne-baba çocuklarının onların yatağında olmasını umursamazlar, ama çoğu zaman anne-babalar kendilerini planlamadıkları  bir ” aile yatağı” içinde bulurlar. Eğer çocuğunuz hastaysa veya gürültülü bir fırtınadan korkmuşsa, onun yanında veya odasında başka bir yatakta yatarak onu sakinleştirmekten kaçınmayın. Ama bu durum sonlanır sonlanmaz rutininize geri dönün. İyi Alışkanlık: Çocuğunuz Büyük bir Yatağa Hazır Olana Kadar Bekleyin.  Bir çocuk 3 yaşına yaklaştığında, onu daha büyük bir yatağa geçirmenin zamanı gelmiş olabilir. Ama tabi ki çocuğunuz yatakta kalmakta zorlanıyorsa her zaman daha çok zaman tanıyabilirsiniz.

Paylaş:
Kategori:Genel
Önceki Yazı
Uykunun Mucizeleri
Sonraki Yazı
Uyurken Dikkat Edilmesi Gerekenler

0 Yorum

Yorum Yaz